Šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyzval vo štvrtok krajiny, aby na krátky čas ešte sprísnili epidemiologické opatrenia v snahe zamedziť šíreniu nového, údajne nákazlivejšieho, variantu koronavírusu SARS-CoV-2, najprv objaveného v Británii. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ide o znepokojivú situáciu, čo znamená, že istý čas ešte musíme robiť viac než doteraz a zintenzívniť zdravotné a sociálne opatrenia, a tak zaistiť, že dokážeme vyrovnať strmú krivku (prípadov nákazy) v niektorých krajinách," uviedol Kluge na virtuálnej tlačovej konferencii.

Na snímke členka krízového štábu Univerzity Komenského (UK) Alexandra Bražinová počas brífingu rektorov UK a Slovenskej technickej univerzity (STU) 28. septembra 2020 v Bratislave. UK v Bratislave a STU v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Mýty o očkovaní dokážu v spoločnosti prežiť desaťročia, upozorňuje epidemiologička Bražinová

Kluge ďalej poznamenal, že súčasné opatrenia - nosenie rúšok, obmedzenie spoločenských kontaktov a umývanie rúk - sú rozumné a mali by byť ešte sprísnené. Tieto opatrenia, spojené s adekvátnym testovaním, karanténou, izoláciou a očkovaním, „budú fungovať, pokiaľ ich budeme všetci dodržiavať", dodal.

Časové rozpätie medzi prvým a druhým zaočkovaním proti ochoreniu Covid-19 má byť podľa Klugeho flexibilné, cituje agentúra Reuters. Šéf európskej sekcie WHO krajinám odporúča nájsť kompromis medzi čo najefektívnejším využitím obmedzených zásob vakcíny a zaočkovaním čo najväčšieho počtu ľudí.

Podľa odhadov európskej sekcie WHO, ktorá sa zaoberá 53 krajinami vrátane Ruska, môže tento nový variant koronavírusu vytlačiť ostatné varianty vírusu a stať sa tak prevládajúcou príčinou ochorenia Covid-19 v európskom regióne.