Holandsko a Rakúsko boli jedinými dvoma členskými štátmi EÚ ktoré sa z obáv o možné narušenie energetickej bezpečnosti Európy o jej finančných trhov zdržali hlasovania o novom cenovom strope na zemný plyn, povedal podľa portálu EURACTIV holandský minister energetiky Rob Jetten.
Nový strop na ceny plynu EÚ – takzvaný mechanizmus korekcie trhu – má zabrániť nadmernému rastu cien plynu v Európe, no nie všetci sú o tom presvedčení. „Aj naďalej mám obavy z veľkých narušení európskeho trhu s energiami a z ich finančných dôsledkov, ale predovšetkým o európsku bezpečnosť zásobovania,“ povedal Jetten, ktorý zastropovanie cien plynu dlhodobo kritizuje.
K aplikácii stropu dôjde po jeho schválení vo chvíli, keď cena plynu v hlavnom obchodnom uzle (hube) EÚ presiahne po tri pracovné dni po sebe 180 eur za megawatthodinu. Opatrenie bude platiť aj v prípade, že ceny plynu budú o 35 eur za megawatthodinu vyššie ako jeho svetové ceny.
Jetten je presvedčený, že mechanizmus je potenciálne nebezpečný a nerieši hlavný problém vyvolávajúci obavy Európy o zabezpečenie dodávok energií. „Aby sme vyriešili energetickú krízu v Európe, potrebujeme šetriť energiami a nakupovať plyn spoločne, aby sme predišli prudkému rastu cien,“ dodal Jetten.