Ruský prezident Vladimir Putin bude možno čeliť novému frontu, ale na vlastnom území. Jeden z čečenských práporov totiž pripravuje protiruskú ofenzívu, informovala stanica Fox News.
Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári sa niektoré dobrovoľnícke čečenské jednotky pripojili k silám Kyjeva, čím podnietili plamene dlhotrvajúceho nepriateľstva nielen voči Rusku, ale aj voči Putinovi.
Prápor šejka Mansúra
„Poznáme pozície nepriateľa, vieme, kde sa nachádzajú ruské vojenské základne,“ povedal vo videospráve, ktorú tento týždeň získala stanica Fox News, Islam Belokijev, hovorca práporu šejka Mansúra.
Belokijev tvrdí, že začali spolupracovať s miestnym obyvateľstvom „na odhaľovaní pohybov nepriateľských jednotiek, typu dopravy, typu výzbroje, počtu vojakov a množstva zbraní".
Belokijev zároveň oznámil plán opäť bojovať za čečenskú nezávislosť. „Čečenskú republiku Ičkéria sme rozdelili na tri fronty a 16 sektorov," dodal.
Historický odpor voči Rusom
Čečenský odpor voči ruskej nadvláde sa datuje hlboko do minulosti a volanie po nezávislosti sa začalo po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Na základe mierovej zmluvy podpísanej po brutálnej rusko-čečenskej vojne z rokov 1994-1996 vtedajším ruským prezidentom Borisom Jeľcinom dostalo Čečensko širokú autonómiu.
Keď Jeľcin v roku 1999 vymenoval Putina za premiéra, ten vypovedal zmluvu a nariadil druhé vojenské ťaženie proti Čečensku.
V neslávne známom prejave, ktorý bol predohrou k jeho následnému prezidentskému vzostupu, Putin vyhlásil: „Teroristov budeme prenasledovať všade... Ak ich chytíme na záchode, utopíme ich v záchode."
Odhaduje sa, že v oboch rusko-čečenských vojnách zahynulo 160-tisíc ľudí, presné čísla však stále nie sú známe.
Vojna na Ukrajine
K Ukrajincom sa pripojili najmenej dva dobrovoľnícke čečenské prápory vrátane veteránov prvej a druhej čečenskej vojny. Okrem práporu šejka Mansúra to bol aj prápor Džochara Dudajeva.
Obe skupiny ostro odsudzujú vodcu Čečenskej republiky Ramzana Kadyrova, ktorého do funkcie vymenoval v roku 2007 Putin. Kadyrov totiž podporuje Putinovu vojnu proti Kyjevu.
Stratégia rozptýlenia
Stanica Fox News uviedla, že tieto tvrdenia nedokázala nezávisle overiť. Avšak expertka na Rusko a bývalá spravodajská dôstojníčka Obrannej spravodajskej agentúry (DIA) Rebekah Kofflerová si myslí, že by to mohlo slúžiť ako stratégia na rozptýlenie Putinovho vojnového úsilia na Ukrajine.
„Možnosť, že využijú viazanosť Putinových síl na na Ukrajine, aby presadili svoju nezávislosť, je veľmi pravdepodobná," vysvetlila. Nie je podľa nej jasné, či čečenské dobrovoľnícke sily spolupracujú na svojej stratégii s Kyjevom, ale domnieva sa, že hoci aj neúplné otvorenie druhého frontu v Čečensku by mohlo zaťažiť Putinove sily.
„Prinajmenšom by to prinútilo Putina a Rusov veriť, že budú musieť odvrátiť svoju pozornosť a zrak od Ukrajiny. Ukrajinci by tak mohli spustiť protiofenzívu. Je to veľmi bystré," dodala.