Podľa navrhovaného mandátu je cieľom vojenskej operácie zastavenie teroristických aktivít IS. Vláda kancelárky Angely Merkelovej chce vyslaním jednotiek podporovať vojenské úsilie medzinárodnej aliancie, ktorej súčasťou je 64 štátov. O spolupráci s jednotkami sýrskeho prezidenta Bašára Asada vládne uznesenie nehovorí.

Berlín umožní nasadenie vojakov na území Sýrie a Iraku, kde pôsobia ozbrojenci IS. Okrem toho ale nemecká armáda bude môcť pôsobiť aj na území tých členov medzinárodnej aliancie, ktorí s tým vyslovia súhlas.

Operácia je obmedzená na jeden rok, čo je podľa agentúry DPA bežný postup. V prípade potreby je možné nasadenie vojakov predlžovať, každé predĺženie ale bude vyžadovať opätovné schválenie Spolkovým snemom.

V tom teraz jasne prevažujú stúpenci vojenského zásahu, súhlasia s ním vládni konzervatívci aj sociálni demokrati. Opoziční Zelení sú v otázke nasadenia armády rozdelení, jednoznačne proti je len opozičná ľavica. Jej poslanci vyslovili obavy, že použitie armády bez mandátu OSN by mohlo znamenať porušenie nemeckej ústavy.

Nemeckí vojenskí predstavitelia očakávajú, že boje proti IS potrvajú niekoľko rokov. „Predpokladám, že boj, ak bude vedený vážne, môže trvať viac ako desať rokov,“ povedal v utorok v televízii ARD šéf zväzu nemeckých vojakov André Wüstner.

Dodal, že radikáli z hnutia IS nie sú len v Iraku a v Sýrii, ale aj v celej severnej Afrike. A. Wüstner zároveň zdôraznil, že proti islamistom treba nasadiť nielen vojenské prostriedky. Nutné je tiež dosiahnuť dohodu medzi všetkými štátmi, ktoré majú v oblasti svoje záujmy.