Belgický vyšetrovací sudca Michel Claise, ktorý má podobnú úlohu ako štátny žalobca v USA, bol v sobotu večer spolu s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou na mieste, keď polícia vykonala raziu v dome belgického europoslanca Marca Tarabellu. V pondelok, 12. decembra, keď sa reportéri Politico snažili zistiť, ktoré kancelárie v parlamente v Bruseli boli prehľadané v eskalujúcom katarskom vyšetrovaní, bezpečnostní dôstojníci im povedali, že vo vnútri pracuje „magistrát“.

V sérii razií, ktoré pokračovali v utorok, M. Claise a jeho tím zaistili 1,5 milióna eur v hotovosti a zatkli šesť ľudí na základe predbežných obvinení z korupcie, prania špinavých peňazí a zločineckej organizácie. Jednou z podozrivých je Eva Kailiová, grécka europoslankyňa, ktorá bola aj podpredsedníčkou Európskeho parlamentu, kým jej v utorok nezobrali titul. Vyšetrovanie sa sústreďuje na skupinu, ktorá mohla využiť svoje pozície v parlamente na presadzovanie katarských záujmov. E. Kailiová povedala, že je nevinná.

Ak sú do toho zapojení aj iní, mali by sa obávať. V nekonečných chodbách Justičného paláca v Bruseli je M. Claise známy ako „šerif“ pre jeho neúnavnú snahu o plnenie svojich cieľov. Snáď najviac znepokojujúce pre všetkých poslancov Európskeho parlamentu a asistentov, ktorí môžu byť stále v jeho hľadáčiku je to, ako veľmi si to užíva. „Bingo!“ bola jeho odpoveď po jednom z úspešných nájazdov, povedal v rozhovore pre portál francetvinfo.fr: „Je to veľká zábava.“

John Crombez, ktorý bol v rokoch 2011 až 2014 belgickým štátnym tajomníkom pre boj proti podvodom, sa na margo jeho osoby vyjadril: „Mnoho iných v tejto oblasti je tichých a skromných, on nie. A nemal by byť,“ povedal J. Crombez pre Politico. „Je ako zabávač investigatívnych sudcov. To je fantastické. Cez všetko len pretancuje a všetko vychádza z týchto hlboko zakorenených sociálnych obáv. To je to, čo ho robí takým výnimočným.“

Revolučný humanista

O mnohom hovorí Claiseov životopis. Jeho mladí rodičia ho, ešte keď bol dieťa, nechali v košíku v pekárni jeho starých rodičov na bruselskom predmestí Anderlecht. Kým vyrastal, pomáhal pri krájaní chleba ešte pred školou a snažil sa prečítať čo najviac kníh. Jeho otec nikdy nechcel byť súčasťou jeho života a jeho vzťah s matkou, ktorá je teraz mŕtva, bol „extrémne tvrdý“.

Ako svoje hlavné zásady uvádza francúzske revolučné humanistické hodnoty. Finančná kriminalita podľa neho zničila základné aspekty spoločnosti. „Zločin bielych golierov je rakovinou demokracie,“ napísal M. Claise v jednej zo svojich kníh Le Forain (The Showman).

Claiseov život stojí na zisťovaní, kto je kto v belgickom zločine bielych golierov za posledné dve desaťročia: zahŕňa miestne banky Fortis a Belgolaise a poisťovaciu spoločnosť AGF, ale aj nadnárodné spoločnosti a belgickú šľachtu. V roku 2019 prinútil britskú banku HSBC zaplatiť rekordnú pokutu vo výške 295 miliónov eur za daňové úniky, pranie špinavých peňazí a iné rôzne trestné činy. Ďalšou prezývkou pre Claise je „pán stoviek miliónov“ kvôli všetkej hotovosti, ktorú nazbieral späť pre štát.

„Vôbec sa nestaral o rádovú veľkosť jeho protivníkov,“ povedal J. Crombez. „Takto funguje: Nezľakne sa tak ľahko.“

Operácia nula

M. Claise je v Belgicku známy tým, že sleduje aj prípady, ktoré sú veľmi citlivé. Jeho prenasledovanie gangov zaoberajúcich sa praním špinavých peňazí v belgických futbalových kluboch s názvom „operácia nula“ otriaslo celým futbalovým svetom, ktorý je hlboko prepojený s belgickým biznisom a politikou. Neprekážala mu ani citlivá diplomacia, ako napríklad vydanie medzinárodného zatykača na šéfa Líbyjského investičného úradu pre ich údajné prepojenie s finančnou inštitúciou Euroclear so sídlom v Bruseli.

Jednou z jeho najväčších operácií bol dohľad nad demontážou šifrovanej služby SKY ECC, ktorá viedla k zatknutiu desiatok obchodníkov s drogami a podozrivých zločincov. Bojoval aj proti drogovým kartelom v krajine, ktoré sú kľúčovým miestom stretu pre dodávky kokaínu v Európe.

Belgické médiá celé dni preberali najnovší katarský prípad a hýrili drobnými detailmi – vrátane toho, ako dlho trvalo spočítať obrovské množstvo zabavenej hotovosti. „Belgická justícia robí to, čo neurobil Európsky parlament,“ povedal novinárom vo svojom prvom komentári k škandálu premiér krajiny Alexander De Croo. „Európsky parlament má veľa prostriedkov na to, aby sa sám reguloval. Ukazuje sa, že ide vo veľkej miere o systém samoregulácie založený na dobrovoľnom úsilí, ktorý zjavne nebol dostatočný.“

M. Claise sa však v októbri sťažoval, že belgická polícia nemá dostatok zdrojov a bojuje proti modernej, high-tech korupcii pomocou „katapultov“. Začiatkom roka povedal, že belgická vláda je „na Xanaxe namiesto Viagry“.

Ďalšie dôležité správy

Panzeri, Kailiová, Tarabella
Neprehliadnite

Kto je kto? Pozrite si zoznam konkrétnych osôb vyšetrovaných v kauze Katargate