Spojené štáty a Japonsko plánujú najväčšiu modernizáciu svojej bezpečnostnej aliancie od podpísania zmluvy v roku 1960. Má ísť o spoločný postup proti rastúcej hrozbe zo strany Číny. Prezident Joe Biden a premiér Fumio Kišida majú podľa Financial Times oznámiť svoje plány 10. apríla počas návštevy F. Kišidu v Bielom dome.

Japonsko za posledných niekoľko rokov výrazne zvýšilo svoju obranyschopnosť a vynaložilo na ňu oveľa viac finančných prostriedkov. Chystá sa aj na nákup amerických striel s plochou dráhou letu Tomahawk. „Nová politika národnej bezpečnosti Japonska je najpozitívnejším bezpečnostným vývojom vo východnej Ázii v tomto storočí,“ povedal admirál Philip Davidson, ktorý do roku 2021 velil americkým silám v indo-pacifickom regióne.

Jedným z katalyzátorov japonsko-amerických vzťahov bolo zemetrasenie a cunami v roku 2011, keď vojenské jednotky oboch štátov uskutočnili spoločnú záchrannú operáciu. Hoci to bol úspech, Rioiči Oriki, vtedajší náčelník štábu japonských síl, povedal, že nie je najľahšie koordinovať sa s americkým indo-pacifickým velením na Havaji. Tokio teraz tvrdí, že je potrebné vyslať vyššieho amerického dôstojníka do Japonska, aby preberal väčšiu obrannú úlohu v regióne. „Dáva to silný strategický signál Číne a Severnej Kórei a je dôležité povedať, že USA posilnia veliteľskú štruktúru v Japonsku,“ povedal pre Financial Times R. Oriki.

Jeden model, ktorý Bidenova administratíva zvažuje, zahŕňa vytvorenie novej americkej vojenskej pracovnej skupiny, ktorá by bola pripojená k tichomorskej flotile. Veliteľ flotily by strávil v Japonsku viac času ako v súčasnosti a mal by k dispozícii podporné zložky. Postupom času by sa pracovná skupina, ktorá by zahŕňala rôzne zložky amerických ozbrojených síl, presunula do Japonska.

Christopher Johnstone, bývalý vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu a CIA, povedal, že modernizácia amerického velenia by bola „veľkým krokom pri budovaní dôveryhodnejšej bilaterálnej vojenskej aliancie“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Najviac amerických štátnych cenných papierov má Japonsko. Investorov zlákali vysoké výnosy