Desaťtisíce ľudí opäť vyšli do ulíc Izraela, aby demonštrovali proti reforme súdnictva, ktorú presadzuje vláda premiéra Benjamina Netanjahua. Podľa odhadov miestnych médií sa len v Tel Avive zišlo približne 200-tisíc ľudí. V tomto meste sa protestuje už 17. týždeň od začiatku januára. Proti sérii zákonov, ktoré majú dať vláde väčšiu právomoc pri vymenovaní sudcov a obmedzení právomocí najvyššieho súdu, protestovali Izraelčania na 150 miestach v krajine.
Príhovor španielskeho premiéra
Izraelských demonštrantov podporil prostredníctvom videa zverejneného na Twitteri španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý vystupoval v mene Socialistickej internacionály (SI). Tá združuje viac ako sto ľavicových politických strán z celého sveta, Sánchez je jej predsedom od minulého roka. „Drahí priatelia Izraela, my ako Socialistická internacionála sme vždy bojovali za slobodu, rovnosť, spravodlivosť a demokraciu,“ povedal Sánchez. „U nás vždy nájdete podporu v boji za demokraciu,“ povedal španielsky premiér aj v angličtine.
Na Sánchezov odkaz reagoval izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen. „Odporcovia reforiem nemajú hranice, neváhajú dokonca poškodiť medzinárodné postavenie (Izraela),“ napísal Kohen na Twitteri. „Žiadny zahraničný subjekt nebude rozhodovať za izraelský ľud a som si istý, že to nebol Sánchezov zámer,“ dodal Kohen, ktorý je členom vládnej koalície, v ktorej sú krajne pravicové a ultraortodoxné strany.
Kontroverzná reforma súdnictva
V nedeľu sa má začať letné zasadnutie izraelského parlamentu, na ktorom môže vládnuca koalícia pokračovať v schvaľovaní reformy súdnictva. Napriek kritike zo strany širokých vrstiev spoločnosti a opakovaným výzvam prezidenta Jicchaka Herzoga, aby reformu zastavil, vláda v jej schvaľovaní pokračuje. Až koncom marca oznámila pozastavenie procesu. Premiér tak urobil po tom, ako ho k tomu vyzvalo niekoľko členov jeho strany Likud vrátane ministra obrany Yoava Galanta.
Rozsiahle protesty
Na demonštrácii v Tel Avive vystúpil napríklad izraelský nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Aaron Ciechanover, ktorý varoval, že justičná reforma poškodí aj vedecký výskum. „Veda stojí na základoch akademickej slobody, ktorú nemožno oddeliť od demokratickej a kultúrnej slobody,“ povedal Aaron Ciechanover. Podľa neho hrozí, že izraelskí vedci budú opúšťať krajinu. „Po ekonomických škodách a po poškodení medzinárodných vzťahov aj národnej bezpečnosti príde na rad výskum a veda,“ dodal.
Proti reforme už dlhé týždne protestujú aj záložníci izraelskej armády. Sedemsto elitných vojenských záložníkov napísalo Netanjahuovi list, v ktorom varovali pred rozpadom armádnych záloh, ak vláda odmietne rokovať s opozíciou. Dali im ultimátum do 20. mája. Vláda doteraz uskutočnila niekoľko stretnutí s opozíciou, ale bez väčšieho výsledku.
Zatiaľ čo od januára sa na protivládnych demonštráciách niekoľkokrát zúčastnili státisíce ľudí, tento týždeň sa prvýkrát konalo väčšie zhromaždenie na podporu reformy súdnictva. Zúčastnilo sa na ňom približne dvestotisíc priaznivcov vlády.