Aktualizované 3.2.2012 o 21:55
Za týždeň demonštrantov pribudlo
Najmenej desaťtisíc ľudí v Bratislave a ďalších mestách dnes demonštrovalo proti kauze Gorila. Protesty boli prevažne pokojné, aj keď pred Úradom vlády niekoľko ľudí hádzalo okrem banánov a vajíčok aj delobuchy a svetlice. Na krátky čas sa im podarilo otvoriť bránu areálu. Organizátori ich vyzývali, aby to nerobili, potom míting ukončili. Časť ľudí sa však presunula pred prezidentský palác, kde opäť lietali banány i pyrotechnika. Ešte viac sa konflikty vyostrili pred parlamentom. Niektorí demonštranti tam opäť prerazili zátarasy a dostali sa do potýčiek s policajnými ťažkoodencami. Smerom k skupine radikálov policajti nakoniec pustili vodné delo, mladíci zas hádzali dlažobné kocky a kamene. Portál Sme.sk napísal, že počas protestov traja policajti utrpeli zranenia a štyroch ľudí zadržali.
Protestné hnutie žiada okrem iného odstúpenie politikov, čo sa v spise Gorila spomínajú, dôkladné vyšetrenie korupčnej kauzy a posunutie volieb na september.
V dave sa objavili opäť aj politici – napríklad Richard Sulík (SaS) či poslanec Jozef Viskupič (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti). Alojz Hlina, ktorý kandiduje za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti, rozdával čaj. Medzi rečníkmi okrem organizátorov nechýbal novinár Tom Nicholson. Vyzýval ľudí, aby išli voliť. Ak si nechcú vybrať žiadnu politickú stranu, majú podľa neho vhodiť aspoň prázdnu obálku. Protestovalo sa aj v Košiciach, Prešove, Žiline, Poprade, Trenčíne, Nitre a vo Zvolene. V Žiline sa podľa SITA medzi protestujúcich zamiešali aj prívrženci Mariána Kotlebu.
Údaje o počte účastníkov sa rôznia - organizátorka Lucia Gallová ich v Bratislave odhadla na 15-tisíc, agentúra SITA uvádzala 10-tisíc, denník Sme päť až sedemtisíc. V Košiciach SITA informovala o dvetisíc účastníkoch, v Poprade 1200, vo Zvolene tisíc.
Bratislava, Foto - SITA / Jozef Jakubčo, Marián Peiger, Diana Černáková
Košice, Foto SITA / Ivan Fleischer
Žilina, Foto SITA / Lukáš Macek
Súd vraj zbrzdil vydanie knihy o Gorile
Bratislavský okresný súd údajne vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal vydať a distribuovať pripravovanú knihu T. Nicholsona venovanú kauze Gorila. Navrhovateľom bol údajne spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Hovorca súdu informáciu nevedel oficiálne potvrdiť. Novinár reagoval, že bude hľadať spôsob, ako knihu vydať. „Mne to pripadá absurdné, ak chcú rozzúriť ľudí, ktorí budú na námestiach, tak je to ten najlepší spôsob,“ poznamenal. Viac si môžete prečítať tu.
Zásluhy za imunitu si pripisujú všetci
Nezrušiť imunitu politikov na priestupky vo vybičovanej atmosfére pred voľbami by predstavovalo veľkú dávku politického sebaničenia. Zmenu zákona tak nakoniec podporili takmer úplne všetci poslanci (147 zo 150, traja boli neprítomní). A nezabudli sa aj pochváliť. Poslanec Ivan Štefanec z SDKÚ-DS zdôrazňoval, že návrh pripravovali ľudia z jeho strany (podávali ho však predsedovia štyroch koaličných klubov).
Igor Matovič tvrdil, že k úspechu prispel on sám, keď včas varoval, že koaličné strany vraj spolu so Smerom-SD chystajú trik, ktorý im im poslúži ako zámienka na nehlasovanie o imunite. „Tým, že som na nich upriamil pozornosť reflektorov, tak si to netrúfli spraviť,“ tvrdil. Predseda SaS Richard Sulík pripomínal, že pre imunitu neváhal organizovať referendum. „Národná rada práve schválila zrušenie priestupkovej imunity poslancov. Trvalo to 22 rokov od pádu komunizmu a musela prísť do parlamentu SaS, ktorá na tomto návrhu trvala,“ objavilo sa dokonca na straníckom webe. Pavol Hrušovský z KDH si pomohol klasickou formuláciou o „zdravom rozume“.
Ján Slota by spolupracoval, ak by Smer chcel
„Sme realisti a predpokladáme, že Smer voľby vyhrá. Ak nás bude potrebovať do vlády, ktorá by realizovala národnoštátne záujmy, SNS je pripravená podporiť takú vládu,“ povedal Ján Slota v rozhovore pre Slovenské národné noviny, ktorý sa objavil na internetovej stránke strany. Aspoň pokiaľ ide o slovné vyhlásenia, problémom by teoreticky mohla byť podpora nového záchranného fondu EÚ – Európskeho stabilizačného mechanizmu. Smer-SD ho podporuje, SNS nie.
Podpredseda SNS Andrej Danko sa zatiaľ venoval inému problému. Tvrdil, že podľa jeho informácií policajná hliadka pred domom Rómov v problematickej lokalite v Malackách štát denne vyjde na 800 eur. Ministerstvo vnútra reagovalo, že podľa ich informácií to vôbec nie je pravda.
V SDKÚ to vraj vrie
Najsilnejšia vládna strana (teraz už len počtom poslancov, nie preferenciami) vraj zažíva vnútorné spory. Niektorí predstavitelia SDKÚ-DS podľa portálu Aktuálne.sk síce neoficiálne, ale otvorene hovoria, že dozrel čas na výmenu predsedu Mikuláša Dzurindu. Hospodárske noviny dnes napísali, že na stretnutí vedenia strany v Považskej Bystrici vo štvrtok M. Dzurinda nedokázal svojich kolegov presvedčiť, aby ministri a poslanci SDKÚ-DS na spoločnej tlačovej konferencii demonštrovali jednotu. Pre pripomenutie, po kauze financovania strany pred voľbami roku 2010 ešte takúto „tlačovku“ strana dokázala usporiadať.
Referendá, jedna daň a jedna dávka
V tieni demonštrácií proti kauze Gorila či zrušenia imunity na priestupky zostala tlačová konferencia strany Právo a spravodlivosť. Cieľom strany je, stručne povedané, aby o všetkých dôležitých veciach rozhodovalo referendum. PaS si tiež trúfa prepracovať sa k systému jednej dane (z peňazí) a jednej dávky.
Slovenské Právo a spravodlivosť zakladal bratislavský podnikateľ Vladimír Strýček špecializujúci sa na bankroty, ale aj súdne spory s predstaviteľmi polície či prokuratúry. V súčasnosti už na kandidátke ani vo vedení strany nefiguruje.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo