Vyostrenie protestov Gorila?

Organizátori protestov proti kauze Gorila zrejme siahajú k radikálnejšej taktike. Namiesto demonštrácií či pochodov ohlásili na stredu 29. februára pokus obkľúčiť parlament. Pred budovou Národnej rady vraj plánujú aj nocovať, kým si poslanci v zrýchlenom konaní nezrušia trestnoprávnu imunitu. „Vyzývame všetkých občanov, aby prišli pred Národnú radu a budeme sa snažiť zablokovať všetky východy z parlamentu," oznámil na dnešnej tlačovej besede Peter Pčolinský. Organizátori pritom použili výraz Occupy NR SR.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo na posledné mítingy prišlo menej ľudí ako na najväčší protest začiatkom februára. Časť protestov by sa mala odohrávať aj pred sídlom finančnej skupiny Penta. Takúto demonštráciu už raz plánovali, potom sa však rozhodli pre sídla politických strán.

Demonštrácia ohlásená na piatok 2. marca má zas zamieriť pred Prezidentský palác a potom sídlo KDH. Podobný protest – blokádu parlamentu, už v minulý týždeň ohlásil aj aktivista Róbert Mihály. Keď sa však pokúšal tento mesiac pri podobnej akcii zamknúť bránu budovy, rýchlo si s tým poradila ochranka. Na protest vtedy prišli desiatky ľudí.

Právne môže byť protest na tenkom ľade. Za obvyklých okolností stačí demonštráciu nahlásiť úradom. Lenže zákon o zhromažďovacom práve nepovoľuje mítingy v okruhu 50 metrov od miesta, kde rokuje zákonodarný zbor. Teda parlament.

Na facebookovej stránke protestu Gorila sa píše o náhodnom stretnutí občanov pred parlamentom s tým, že verejnosť má právo sledovať rokovanie. Poslanci majú v stredu na programe prezidentom vetovaný zákon umožňujúci voľný vstup do časti vojenských priestorov a dva vládne návrhy o eurofondoch a verejnom obstarávaní.

A opäť nezhody

Časť tímu organizátorov protestov Gorila prišla do podateľní Národnej rady a Prezidentského paláca s výzvami. Žiadajú zrušenie predčasných volieb (od parlamentu) a rokovanie o úradníckej vláde (od prezidenta). Ohlásili aj výzvu na Ústavný súd, od ktorého chcú stanovisko k predčasným voľbám a požadujú podnet na rozpustenie strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH, Most-Híd, Obyčaní ľudia a nezávislé osobnosti (od zastupujúceho generálneho prokurátora, ktorý môže dávať takéto návrhy na Najvyšší súd).

Iniciatíva Občania 2012 na čele s Filipom Roháčkom, ktorý nedávno spolu s Petrom Pčolinským zastupoval strojcov protestu Gorila v diskusii verejnoprávnej televízie, sa dištancovala od požiadavky zrušenia predčasných volieb. „Utopistické a nerealistické myšlienky v súčasnej situácii nemajú priestor. Sme si vedomí, že predčasné voľby budú, nech je ich právne podloženie akékoľvek,“ napísali.

Protesty Gorila skúšajú radikálnejší kurz

Šalamúnske riešenie Richarda Sulíka

Žiadny odchod z kandidátky pre videá s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom, hovorí šéf liberálov Richard Sulík. Namiesto toho majú voliči o predsedovi SaS rozhodnúť preferenčnými hlasmi. Ak ich bude mať R. Sulík menej ako ktorýkoľvek iný kandidát, vzdá sa po voľbách poslaneckého kresla. Pre SaS je dôležité, že jej sympatizanti majú svoj názor na R. Sulíka vyjadriť hlasovaním za stranu. A nie napríklad tým, že by zostali doma.

Možné pôsobenie v exekutíve predseda SaS radšej nevylúčil.

Odborári si vymieňajú názory na zmluvu so Smerom

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) vo voľbách pred dvoma rokmi aj v roku 2006 podpísala zmluvu so Smerom-SD o spolupráci. Vtedy sa to zaobišlo aspoň na verejnosti bez väčších diskusií. Teraz je však situácia iná. Predsedovia Združenia odborárov energetiky (zastupujú zamestnancov napríklad v Slovenských elektrárňach) a poštového odborového zväzu tvrdia, že so zmluvou nesúhlasia. Šéf KOZ Miroslav Gazdík sa snažil ich odmietavý postoj bagatelizovať. Tvrdil, že 98,5 percenta členskej základne pôsobí v iných zväzoch.

Protesty Gorila skúšajú radikálnejší kurz

SDKÚ opäť straší rušením druhého piliera

Hrozba, že Smer-SD by po víťazstve vo voľbách mohol radikálne zasiahnuť do druhého piliera dôchodkového systému, je pre SDKÚ-DS v poslednom čase obľúbenou témou. Najnovšie s týmto tvrdením prišiel na tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš.

Mám informácie aj z vnútra strany Smer-SD, že uvažujú o zoštátnení úspor v druhom pilieri, že si chcú urobiť z druhého piliera bankomat,“ vyhlásil. Predtým na túto tému hovoril poslanec Ľudovít Kaník.

Smer-SD nemá v programe zmeny v druhom pilieri ako napríklad zmenu pomeru odvodov, ktoré plynú na účty v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach. Príjmy do rozpočtu chce zvyšovať skôr vyššou daňou z príjmu fyzických osôb (sadzba 25 percent pre ľudí s hrubým príjmom nad 33-tisíc eur ročne) a právnických (22-percentná sadzba pre firmy s daňovým základom nad 30 miliónov eur). V programe hovorí aj o dani z finančných transakcií.

Detektorová kampaň Igora Matoviča

Od karikatúry slovenského znaku s gorilou a banánom Igor Matovič postupne prešiel na kampaň, ktorej kľúčovou súčasťou je detektor lži. Tentoraz vymyslel výzvu na stranu 99 percent. Jej hlavnému hráčovi Ivanovi Weissovi by chcel položiť desať otázok o jeho minulosti. Ak by ich zodpovedal, „matovičovci“ by sa vzdali približne 33-tisíc eur vyčlenených na bilbordy za marec.

I.Weiss z 99 percent označil I. Matoviča za gorilieho politika, ktorý sa zaoberá hrami namiesto toho, aby pomáhal ľuďom. A predstavil svoje podmienky testovania na detektore, medzi iným sľub vytvoriť vládu odborníkov, nie politikov.

Takže rýchle testovanie na detektore sa zatiaľ nečrtá, avšak pár tlačových konferencií a následných reakcií sa ešte pokojne môže konať.

Čo odznelo vo víkendových diskusiách

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská vytkla Smeru-SD, že aféru Gorila nevyšetrovali už za jeho vlády. „Možno práve preto, že pán Fico chodil niekde piť Coca Colu, nebol spis Gorila vyšetrený,“ povedala v televízii Markíza. Robert Kaliňák zopakoval staré známe tvrdenie Smeru-SD, že nič v spise R. Fica nediskvalifikuje. Na vyjadrenie Jaroslava Haščáka, že sa so šéfom Smeru-SD v konšpiračnom byte ani nestretol, nezareagoval.

Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár vo verejnoprávnej televízii vyhlasoval, že Robert Fico sa bojí jednofarebnej vlády ako čert kríža. „Je si vedomý, že bude musieť prijímať aj nepopulárne rozhodnutia." Peter Kažimír zo Smeru-SD zas varoval pred pravicovým zlepencom.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková; Foto - SITA / Diana Černáková, SITA / Jozef Jakubčo