Protest škandinávskych odborov proti výrobcovi automobilov Tesla sa rozšíril aj do Fínska. Americký výrobca elektromobilov prehral jeden z dvoch súdnych sporov vo Švédsku v súvislosti s dodávkou nových poznávacích značiek. Štrajk švédskych odborárov proti Tesle podporili ich kolegovia v Dánsku, Nórsku a pripojil sa k nemu aj fínsky odborový zväz AKT. Ten začne dodávky vozidiel Tesla do Švédska blokovať 20. decembra.
Vo Švédsku vedie Tesla spor s odbormi už vyše mesiaca. Odborový zväz IF Metall vyhlásil 27. októbra štrajk mechanikov, ktorí odmietli vykonávať údržbu vozidiel Tesla, pretože automobilka odmieta rokovať o kolektívnej zmluve. Odvtedy sa k protestu pridali členovia ďalších odborov. Okrem iných odmietajú vykonávať prácu súvisiacu so spoločnosťou Tesla smetiari, elektrikári a poštári.
Aj Tesla musí dodržiavať pravidlá
Kolektívne zmluvy pre zamestnancov sú „základnou súčasťou systému severského trhu práce“, povedal predseda AKT Ismo Kokko. „V severských krajinách máme určité dohody o trhu práce. Ak tu chcete podnikať, musíte ich dodržiavať,“ povedal Jan Villadsen z dánskeho odborového zväzu 3F. Odborová solidarita je bežnou súčasťou severského trhu práce a cezhraničné štrajky nie sú ničím výnimočným.
Jeden z najväčších dánskych dôchodkových fondov v stredu oznámil, že predá svoje akcie spoločnosti Tesla, pretože americká spoločnosť odmietla uzavrieť dohodu s odbormi. Spoločnosť PensionDanmark tak predala akcie v hodnote 63,78 milióna eur.
Postoj Norges Bank Investment Management
Nórsky štátny investičný fond uviedol, že spoločnosť Tesla by mala dodržiavať základné pracovné práva vrátane kolektívneho vyjednávania. Norges Bank Investment Management je siedmym najväčším akcionárom americkej automobilky. Vlastní 0,88-percentný podiel v hodnote 6,8 miliardy dolárov.
Norges Bank Investment Management v sobotu uviedol, že na rozdiel od niektorých iných fondov „neplánuje“ odpredať svoj podiel v spoločnosti Tesla. „Očakávame, že spoločnosti, do ktorých investujeme, budú dodržiavať základné ľudské práva vrátane pracovných práv,“ uviedol vo vyhlásení.
Protesty sú šialené
Zdroje uviedli, že šéf automobilky Elon Musk sa postavil proti podpisu kolektívnej zmluvy a protest označil za „šialený“. Automobilka sa v prípade severského trhu práce dostala do patovej situácie. Dohody medzi zamestnávateľmi a zamestnancami slúžia ako základný prvok škandinávskych ekonomických modelov, ktoré zaručujú pracovníkom právo vyjednávať o mzdách, dovolenke, príplatkoch za nadčasy a ďalších podmienkach, uviedla CNBC.