Proruskí separatisti na Ukrajine zadržali v poradí tretieho amerického občana. Tvrdia to jeho priatelia, rodina a súkromná dobrovoľnícka skupina špecializujúca sa na záchranu Američanov, píše denník The Guardian.

Suedi Murekezi (37), rodák z Rwandy, veterán amerických vzdušných síl, sa dostal do rúk separatistom minulý mesiac v Chersone, Rusmi okupovanom prístavnom meste na juhu Ukrajiny, kde žil viac ako dva roky, informoval jeho brat Sele Murekezi.

S Druekem a Huynhom

Sele o svojom bratovi mesiac nepočul, kým mu 7. júla v ranných hodinách nezatelefonoval. Tvrdil, že ho väznia v Donecku, metropole samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Povedal, že je v rovnakom väzení ako Alexander Drueke a Andy Tai Ngoc Huynh, dvaja americkí bojovníci, ktorých zajali Rusi minulý mesiac.

Na rozdiel od Druekeho a Huynha sa Murekezi, ako tvrdia jeho priatelia a rodina, nezapojil do bojov, presťahoval sa na Ukrajinu pred štyrmi rokmi a v roku 2020 sa usadil v Chersone.

Krivé obvinenie

Suedi svojmu bratovi povedal, že ho krivo obvinili z účasti na proukrajinských protestoch v prvých týždňoch ruskej okupácie.

Ministerstvo zahraničných vecí USA „si je vedomé správ“ o Murekeziho zadržaní, ale odmietlo poskytnúť ďalšie informácie s odvolaním sa na „ochranu súkromia“. Murekeziho rodina tvrdí, že je v každodennom kontakte s ministerstvom zahraničia.

Útek z Rwandy

Murekezi sa narodil v Rwande v roku 1985, ale po genocíde v roku 1994 utiekol so svojou rodinou z krajiny a emigroval do USA, usadili sa v štáte Minnesota.

Murekezi strávil osem rokov v americkom letectve. V roku 2017 odišiel z armády a začal investovať do akcií a kryptomien. Ukrajinu začal navštevovať z obchodných dôvodov v roku 2017 a v roku 2020 sa tam natrvalo usadil.

Priatelia z Chersonu

Murekeziho priatelia v Chersone si jeho zmiznutie prvýkrát všimli 8. júna, keď zistili, že jeho auto už neparkuje v blízkosti jeho bytu.
„Povedal nám, že prvýkrát po nejakom čase plánuje ísť s autom zohnať palivo," uviedol Vladimir, rodák z Chersonu.

„Všetci sme ho varovali, že je to zlý nápad,“ povedal Vladimir. Murekezi podľa neho jazdil na americkom aute Dodge Challenger s americkými poznávacími značkami. „Samozrejme, že takéto auto upútalo pozornosť ruskej polície," dodal.

Dva dni po Murekezi zmiznutí ho objavil jeho holandský priateľ Leo de Lange žijúci v Chersone - na videu, ktoré kolovalo na separatistických kanáloch Telegram. Viditeľne utrápený Murekezi sa nachádzal v tmavej miestnosti a musel opakovať v ruskom jazyku „sláva ruskej armáde“.

„Myslím si, že bol príliš naivný, pokiaľ ide o nebezpečenstvá, ktorým čelil ako čierny Američan v Chersone," poznamenal Leo.

Vladimir spomenul, že neskôr išiel na proruskú vojensko-civilnú správu v Chersone požiadať o prepustenie svojho priateľa. „Hrozne sa mi vyhrážali, kričali na mňa a prehľadali mi telefón. Štekali na mňa a pýtali sa, prečo mi záleží na ,nejakom Američanovi‘." Napokon sa rozhodol utiecť z Chersonu, pretože sa bál, že jeho otázky vyvolali podozrenie.

De Lange aj Vladimir potvrdili, že Murekezi sa nezúčastnil na marcových proukrajinských zhromaždeniach.

Project Dynamo

„Suedi je v nebezpečenstve, je vo veľmi nebezpečnej situácii. Donecká ľudová republika má trest smrti a nedodržiava medzinárodné normy,“ uviedol Bryan Stern, americký veterán a spoluzakladateľ súkromnej dobrovoľníckej skupiny Project Dynamo so sídlom na Floride, ktorá zachraňuje Američanov „uväznených za nepriateľskými líniami“.

„Z toho, čo som pochopil, je jeho jediným zločinom to, že je Američan," dodal Stern.

Padnú vykonštruované obvinenia?

Drueke a Huynh, dvaja americkí bojovníci, ešte neboli odsúdení. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že sa na nich nevzťahuje ochrana, ktorú vojnovým zajatcom poskytujú ženevské konvencie, pretože sú podľa neho žoldnieri.

Neexistujú však dôkazy, ktoré by naznačovali, že Murekezi bojoval proti ruským vojakom, a je nepravdepodobné, že by ho súdili ako žoldniera. Jeho rodina sa však obáva, že padnú vykonštruované obvinenia.

„To, že je černoch, samozrejme, zvyšuje naše obavy. Rasizmus v tom môže zohrať úlohu,“ povedal jeho brat Sele.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 23. decembra 2021 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov
Neprehliadnite

Peskov o zajatých Američanoch: Sú to žoldnieri a ženevské konvencie sa na nich nevzťahujú