Skupina 17 prominentných amerických spisovateľov sa pridala k žalobe Združenia autorov (Authors Guild) na OpenAI, firmu prevádzkujúcu jazykový model ChatGPT s prvkami umelej inteligencie. Autori tvrdia, že spoločnosť nelegálne použila ich dielo, keď ich texty využila na „učenie" svojho systému, aby produkoval ľudskejšie texty. O prípade píše web stanice CNN.

Medzi 17 spisovateľmi je napríklad autor fantasy série Pieseň ľadu a ohňa George R. R. Martin, autorka titulov Až na koniec všetkých dní alebo Čas odísť Jodi Picoultová a John Grisham, autor populárnych románov z právneho prostredia. Autori v podaní na okresnom súde v New Yorku uvádzajú, že systémy OpenAI priamo narúšajú ich schopnosť získať dôstojnú mzdu a ohrozujú budúcnosť ich profesie.

Nie je to prvý právny krok autorov

„Súčasné generatívne systémy umelej inteligencie produkujú materiály, ktoré sú odvodením už existujúcej tvorby. Kopírujú vetnú štruktúru, hlas, rozprávačské postupy a súvislosti z kníh a ďalších textov, ktorými boli nakŕmené. Ich výstupy sú len zmeskami bez pridanej hodnoty ľudského hlasu. Papagájovaná kultúra nie je náhradou ľudského umenia," napísala v tlačovej správe riaditeľka združenia Mary Rasenbergerová.

Hovorca OpenAI podľa agentúry Reuters v stredu reagoval, že spoločnosť rešpektuje práva autorov a „vedie produktívne rozhovory s mnohými tvorcami po celom svete vrátane Združenia autorov".

Právny krok združenia zďaleka nie je prvý, ktorý sa autori nielen písaných textov rozhodli podniknúť proti technologickým spoločnostiam vyvíjajúcim generatívne modely. Viac ako 10-tisíc autorov tento rok podpísalo otvorený list adresovaný technologickým gigantom ako Meta, IBM, Microsoft alebo OpenAI, v ktorom ich vyzývali, aby pred použitím umeleckých diel na učenie jazykových modelov žiadali o súhlas autorov a za súhlas ich náležite finančne odmenili.

Neverejné rokovanie v Kapitole

Vývojom a potenciálnou reguláciou umelej inteligencie sa častejšie zaoberá aj americký Kongres. Tento rok v júli sa zákonodarcovia zišli so zástupcami kreatívneho priemyslu, vrátane Združenia autorov, aby v senátnej komisii prediskutovali potenciálnu tvorbu zákonov, ktoré by technologickým firmám ukladali povinnosť byť transparentné, čo sa týka vývoja ich modelov.

Tento mesiac v Kapitole na neverejnom rokovaní umelú inteligenciu s viac ako 60 senátormi riešili šéfovia najväčších amerických technologických firiem, napríklad Mark Zuckerberg, Elon Musk alebo Bill Gates. Rozhodnutie senátorov pozvať vplyvných podnikateľov vyvolalo kontroverziu. Kým niektorí iniciatívu vítali ako „historickú", iní senátori sa sťažovali, že Kongres umožňuje technologickým miliardárom „lobovať za zatvorenými dverami".

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Prevádzka ChatGPT stojí státisíce denne. OpenAI môže údajne do konca roka 2024 skrachovať