Väčšina mladých Európanov sa cíti byť pre ekonomickú krízu odsunutá na okraj spoločnosti, platí to aj pre Slovákov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer. Najvyššia nespokojnosť je v krajinách, ktoré kríza postihla najviac, a to v Grécku, Portugalsku, na Cypre či v Španielsku. Na Slovensku sa takto cíti 63 percent respondentov, čo je viac ako priemer EÚ. Mladí Európania sa pritom odkláňajú od možnosti ísť do zahraničia za štúdiom alebo za prácou. Až 61 percent mladých v EÚ a 58 percent mladých Slovákov nechce študovať či absolvovať prax v inej krajine únie, zatiaľ čo 32 percent mladých v EÚ a 25 percent na Slovensku tvrdí opak. V skutočnosti v celej únii 88 percent mladých vo veku od 16 do 30 rokov nikdy necestovalo do inej krajiny únie za štúdiom alebo za prácou.
Lehota viazanosti ponuky víťazného konzorcia Obchvat Nula na výstavbu a prevádzku časti obchvatu Bratislavy na diaľnici D4 a rýchlostnej cesty R7 formou PPP projektu v piatok 13. mája uplynula. Plánovaný podpis koncesnej zmluvy by to však nemalo ohroziť. Predstavitelia konzorcia na čele so španielskou spoločnosťou Cintra ubezpečili ministra dopravy Romana Brecelyho o platnosti svojej víťaznej ponuky aj po uplynutí pôvodného termínu. Ako ministerstvo dopravy ešte vo štvrtok večer informovalo, konzorcium požiadalo o odklad termínu na podpis zmluvy z dôvodu vstupu Európskej banky pre obnovu a rozvoj do finančnej časti projektu.
Nemecká ekonomika v prvých troch mesiacoch roka zrýchlila medzikvartálny rast na 0,7 percenta z úrovne 0,3 percenta v poslednom štvrťroku minulého roka. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad krajiny. Verejné výdavky aj výdavky domácností rástli a zvýšili sa aj investície v stavebníctve a do kapitálových tovarov. Príspevok zahraničného obchodu k tvorbe hrubého domáceho produktu bol naopak negatívny. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel vyzval na zvýšenie verejných investícií. „Nemecká ekonomika začala rok 2016 v dobrej kondícii: priemyselná produkcia rástla, zamestnanosť sa výrazne zvyšuje a vyššie príjmy domácností vedú k vyšším súkromným výdavkom,“ povedal S. Gabriel. „Našou úlohou je využiť tento impulz a investovať do vzdelania, modernej infraštruktúry a inovácií,“ dodal.
Poľský HDP sa v prvom kvartáli medziročne posilnil o 3 percenta. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý v piatok zverejnil štatistický úrad krajiny. Rast maďarského hospodárstva sa v prvom štvrťroku spomalil. Podľa predbežných neupravených údajov sa medziročne HDP krajiny posilnil o 0,9 percenta.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne klesali aj apríli. Oproti vlaňajšku boli nižšie o 0,4 percenta, kým v marci klesali o 0,5 percenta. Na medziročnej báze klesali naďalej najmä ceny v doprave, a to o 4 percentá. Nižšie boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,5 percenta, ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,3 percenta a ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,2 percenta. Naopak, oproti vlaňajšku vzrástli ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie (2,4 %), rekreáciu a kultúru (2 %), rozličné tovary a služby (1,5 %), zdravie (1,4 %), alkoholické nápoje a tabak (1,3 %), vzdelávanie (0,8 %), nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu (0,7 %) a taktiež za odevy a obuv (0,6 %).
Zamestnanosť na Slovensku v prvom kvartáli tohto roka vzrástla. Podľa Štatistického úradu celková zamestnanosť 2,3 milióna osôb a v porovnaní s prvým kvartálom minulého roka stúpla o 2,2 percenta.
V apríli sa na Slovensku zaregistrovalo 7 279 nových osobných automobilov, čo znamená medziročný nárast o 11,5 percenta. Za prvé štyri mesiace registrácie osobných áut medziročne vzrástli 18 percent. Podľa Zväzu automobilového priemyslu boli najpopulárnejšími autami Škoda s podielom vyše 20 percent nasledované Volkswagenom a Hyundai.
Štefan Harabin sa podľa svojich slov bojí o svoj život a podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Žiada ochranku pre seba a rodinu na neobmedzený čas. Urobil tak po tom, čo počas prestávky disciplinárneho pojednávania v priestoroch Najvyššieho súdu spadol kryt z lampy práve na miesto, kde dovtedy sedel Harabin. Známy sudca podal trestné oznámenie pre podozrenie z pokusu o vraždu a v liste menuje najmenej šesť dôvodne podozrivých aj s ich motívmi. Sú medzi nimi minister vnútra Robert Kaliňák, predsedníčka NS SR Daniela Švecová a aj šéfka Súdnej rady SR Jana Bajánková. Hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová potvrdila, že „Generálna prokuratúra SR preskúma skutočnosti uvedené v e-mailovom podaní a následne rozhodne o ďalšom postupe“.
Štefan Harabin Zdroj: SITA
Návrhy poslancov za SaS a lídra OĽaNO Igora Matoviča na zmeny v Zákonníku práce sú podľa ministra práce Jána Richtera len marketingovým ťahom na prezentovanie sa v parlamente. Ako uviedol na tlačovej besede, opoziční poslanci o svojich legislatívnych návrhoch nediskutovali so sociálnymi partnermi. „Akákoľvek zmena musí prejsť procesom vyjednávania so sociálnymi partnermi,“. Upozornil na to, že Zákonník práce je kódexom na ochranu práv zamestnancov a jeho ostatná novela z roku 2013 vyrovnala nerovnoprávne postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. „Vysoko oceňujem, že aj pri tvorbe novej koalície sa koaliční partneri dohodli, že nie je potrebné otvárať Zákonník práce,“ povedal minister. Poslanci za SaS spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom predložili do parlamentu sedem návrhov na novelizáciu Zákonníka práce. Jedným z nich je návrh, ktorý má umožniť zamestnancom zvoliť si namiesto stravovacích poukážok finančný príspevok na stravovanie. Ďalším návrhom novely Zákonníka práce chcú liberáli spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom riešiť problematiku mzdy a mzdového zvýhodnenia a náhrady mzdy za prácu vo sviatok a pracovný deň, ktorým je nedeľa.
Dolná komora nemeckého parlamentu schválila návrh na vyhlásenie Maroka, Alžírska a Tuniska za bezpečné krajiny pôvodu, čo má za cieľ uľahčiť vracanie žiadateľov o azyl a odradiť ďalších od cesty do Európy. Poslanci Spolkového snemu prijali tento návrh pomerom hlasov 424:143, traja poslanci sa zdržali hlasovania. Návrh ešte musí schváliť horná komora parlamentu - Spolková rada, v ktorej zasadajú zástupcovia 16 spolkových krajín.
Príslušníci piateho pluku špeciálneho určenia a vojaci Pozemných síl odchádzajú do Afganistanu v rámci pravidelnej rotácie. Zapoja sa do operácie Resolute Support. „Naši vojaci sú na plnenie svojich úloh v zahraničí pripravení. Pevne verím, že sa všetci vrátia zdraví naspäť domov a budú plniť ďalšie úlohy na Slovensku,“ povedal štátny tajomník rezortu obrany Ivan Máčovský s tým, že pôsobenie vojakov v Afganistane bude zamerané najmä na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre afganské bezpečnostné zložky. „Je jasné, že cvičiť a odovzdávať skúsenosti iným môžu len tí, ktorí patria vo svojom povolaní a odbornosti k najlepším,“ dodal.
Severoatlantická aliancia otvorí v albánskej metropole Tirana centrum zamerané na prevenciu odchodu ľudí do povstaleckých skupín v Sýrii a Iraku. Oznámila to dnes albánska ministerka obrany Mimi Kodheliová. Podľa agentúry AP ministerka povedala, že tento návrh Tirany schválili členské krajiny NATO pred niekoľkými dňami, a to v čase, „keď fenomén zahraničných teroristických bojovníkov dosiahol značnú úroveň“. Centrum NATO bude školiť osoby z členských a partnerských štátov aliancie, aby „pochopili príčiny a dôvody radikalizácie občanov“ a našli spôsoby, ako jej predísť, napísala AP. Moslimovia tvoria približne dve tretiny z 3,2 milióna obyvateľov Albánska a tamojší čelní islamskí predstavitelia vyzývajú veriacich, aby sa nepripájali k militantom v Sýrii. Napriek tomu sa predpokladá, že do Sýrie a Iraku odišli bojovať už desiatky Albáncov.
Prehliadku novej ruskej vojenskej techniky v čiernomorskom letovisku Soči poznačila drobná nehoda.
Prezidenta Vladimira Putina zaujal jeden z exponátov - vojenský džíp UAZ Patriot, na ktorý sa dá namontovať veľkorážny guľomet. Auto si chcel prezrieť aj zvnútra, ale kľučka na dverách na strane spolujazdca sa zasekla. Keď sa dvere pokúsil otvoriť generál Alexandr Ševčenko, kľučka mu zostala v ruke. „Chlapík,“ povedal mu na to V. Putin a zasmial sa. Pristupovať k tejto príhode s humorom - ako ku kuriozite a „nepreháňať s reakciami“ - odporučil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Táto historka nemá nič spoločné s kvalitou auta, nemôže poslúžiť ako zámienka na jeho hodnotenie, preto k podobným kuriozitám pristupujte s humorom a zhovievavosťou,“ vyzval.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.