Prokurátor, ktorý novinárov požiadal, aby nesnímali jeho tvár, vymenoval okolnosti nasvedčujúce tomu, že išlo o objednanú vraždu. „Na mieste činu sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Neboli zistené žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené.“
Stále preverujú viac verzií
Zopakoval tiež detaily o streľbe, ktoré prezentoval aj policajný prezident Tibor Gašpar. „Poškodená bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, poškodený bol zasiahnutý spredu dvoma strelami do srdca.“ Potvrdil tiež, že k vražde došlo v stredu 21. februára.
„Bol ustálený predpokladaný čas vraždy v rozpätí cca 5 minút, bol zadokumentovaný pohyb pravdepodobného páchateľa a boli zistené skutočnosti, ktoré teraz nemôžeme prezentovať,“ vysvetľoval prokurátor.
„V súčasnosti je preverovaných viacero verzií. Všetkým je dávaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou. Na základe ponuky vyplatenia finančnej odmeny za informácie vedúce k zisteniu páchateľa prijala prokuratúra niekoľko desiatok oznámení. Nie všetky boli seriózne, ale všetky sa preverujú s rovnakou pozornosťou.“
Vyšetrovací tím pozostáva z 10 vyšetrovateľov, viac ako 50 operatívcov, 6 analytikov a skupiny pre zahraničnú spoluprácu. Celkovo vypočul asi 200 osôb.
Obhajoval neprítomnosť súdneho lekára
Prokurátor za rozhodujúce označil údaje z pitvy vykonanej znalcami z Ústavu súdneho lekárstva. Ich neprítomnosť priamo na mieste činu obhajoval tým, že „žiadny právny predpis nezaväzuje znalcov z Ústavu súdneho lekárstva byť 24 hodín denne a 6 dní v týždni k dispozícii polícii“. Podľa neho je ich zavolanie vždy na úvahe vyšetrovateľa.
Experti z Ústavu súdneho lekárstva však listom upozornili na to, že ich neprítomnosť na mieste činu môže znamenať znehodnotenie niektorých dôkazov.
V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol na miesto zavolaný patológ, ktorý – na rozdiel od súdnych znalcov – má k obhliadkam miesta činu len niekoľkohodinový kurz. Tento postup obhajoval aj policajný prezident Tibor Gašpar.