Rodák z uzbeckého mesta Chust si už môže vychutnať totálny luxus na palube štvrtej najdlhšej jachty sveta, informoval portál Business Insider. Dilbar má dĺžku 156 metrov, no pokiaľ ide o vnútorný objem plavidlo je svetovým rekordérom s hrubou tonážou 15 917 ton.
Jachta Dilbar je dlhá 156 metrov Zdroj: Profimedia
Náklady na postavenie novej superjachty neboli oficiálne zverejnené, no odhadujú sa na 350 miliónov libier (asi 434 miliónov eur).
Dva helipady
Dilbar, ktorú postavil renomovaný nemecký výrobca Lürssen Yachts, má hneď dva helipady – jeden na hornej palube a druhý v prednej časti lode. Podľa expertov je jachta konštruovaná tak, že ani z vrtuľníka nie je možné získať fotografie odhaľujúce podrobnosti o jej vnútornom vybavení.
Pri pohľade zhora vidieť obidva helipady Zdroj: Profimedia
Obytná plocha plavidla by mala dosahovať 3 800 štvorcových metrov a rýchlosť lode 22,5 uzla (asi 41,7 km/h). Posádku zrejme tvorí 80 ľudí, ktorí sa starajú o pohodlie 40 hostí, ubytovaných v 20 kajutách, napísal server SuperYachtFan. Exteriér jachty navrhol nórsky dizajnér Espen Øeino a interiér je zas dielom londýnskej firmy Winch Design, pod vedením dizajnéra Andrewa Wincha.
„Dilbar sa stala časťou môjho života. Je skutočne unikátna, kultúrne jedinečná a neuveriteľne detailná v mnohých spôsoboch. Sme si istí, že majitelia si užijú každý kus priestoru na lodi,“ citoval A. Wincha portál SuperYachtWorld.
Arsenal ho sklamal
Šťastný majiteľ sa na prvú plavbu vydal do Stredozemného mora, zahliadli ju napríklad pri brehoch Sardínie. A. Usmanov si novým miláčikom zrejme vykompenzoval sklamanie nielen z brexitu, ale aj neúspechu londýnskeho futbalového klubu Arsenal F. C., ktorý neuspel v boji o ligový titul, ktorý mu senzačne vyfúkol Leicester City. A. Usmanov je totiž spolumajiteľom Arsenalu, má v ňom takmer tretinový podiel.
V aktuálnom rebríčku miliardárov Bloombergu A. Usmanovovi patrí 90. miesto s odhadovaným majetkom vo výške 11,2 miliardy dolárov. Je tak šiestym najbohatším Rusom v poradí a na najbohatšieho krajana Vladimira Potanina (šéfa megakoncernu Interros) stráca 3,5 miliardy dolárov.
Ďalší oligarcha Putinovec
K Usmanovovým aktívam patrí USM Holdings, ktorý kontroluje priemyslový koncern Metalloinvest - najväčšieho ruského producenta železnej rudy, ďalej vydavateľstvo Kommersant, či druhý najväčší ruský telefónny operátor MegaFon. A. Usmanov je spoluvlastníkom skupiny Mail.ru, najväčšej internetovej spoločnosti v rusky hovoriacich krajinách, ktorá zahŕňa populárny portál Odnoklassniki i ruský „Facebook“ Vkontakte.
Usmanov má blízke vzťahy s Kremľom Zdroj: SITA / AP
Jeho zakladateľ a riaditeľ Pavel Durov bol však zo svojej funkcie odvolaný zjavne na politický nátlak Kremľa, ktorého je Usmanov významným a dôverným exponentom. Železiarsky magnát má však podiely aj v medzinárodných gigantoch ako Alibaba, Airbnb, JD.com a Spotify. Vlani v júli, spolu s kolegom miliardárom Michailom Fridmanom, investoval niekoľko miliónov dolárov do Uberu, informovali ruské médiá.
Kúpil Nobelovu cenu
A. Usmanov okrem podielu v londýnskom Arsenale rozťahuje aj ďalšie športové chápadlá. Jeho meno figuruje aj v kolónke šéf medzinárodnej šermiarskej federácie FIE. Niektoré sféry mu však tlieskajú.
V decembri 2014 dokonca nakrátko získal aj Nobelovu cenu. Vlastne, kúpil si ju. Ale šľachetne. Za 4,1 milióna dolárov vydražil Nobelovu cenu za lekárstvo, ktorú v roku 1962 získal za prácu na objave štruktúry DNA americký vedec James Watson.
Ten chcel väčšinu sumy získanej v aukcii venovať vzdelávacím inštitúciám, aby podporil ďalšie vedecké objavy. Podľa A. Usmanova však bolo neprípustné, aby vynikajúci vedec musel predať vyznamenanie, ktoré získal za svoje objavy. Preto J. Watsonovi o niekoľko mesiacov neskôr Nobelovu cenu vrátil.
Bazilika Ulpia v Ríme Zdroj: Profimedia
Odhliadnuc od nie vždy čistých obchodov je A. Usmanov medzinárodne uznávaným filantropom. Vlani napríklad daroval 1,5 milióna dolárov na renováciu hlavnej lode rímskej baziliky Ulpia, postavenej pred 2-tisíc rokmi za vlády cisára Trajána. Ešte predtým prispel aj na reštaurovanie Kapitolských múzeí v Ríme, informovala agentúra Reuters.
Takýmito karmu vylepšujúcimi činmi disponuje hneď niekoľko ruských oligarchov. Prešľapy a podivné biznisy to však úplne nezahladí. Našťastie.