Projektové spoločnosti sa sťažujú na prudký nárast počtu platieb po splatnosti za rok 2020. Uviedli to v prieskume spoločnosti CEEC Research a Považskej cementárne Ladce. Z najväčšej časti (94 percent) ide o pohľadávky od súkromných zákazníkov.
Zdržujú podpis finančného dodatku
Vlani sa počet pohľadávok po splatnosti medziročne zvýšil u 34 percent opýtaných projektových spoločností, v priemere deklarovali 18-percentný nárast. Medziročne sa zákazky po splatnosti u dvoch tretín firiem veľmi nezmenili.
Okrem meškajúcich platieb upozorňujú firmy aj na ďalšie vyskytujúce sa problémy v súvislosti s investormi s účasťou štátu.
Slovensko je podľa prieskumu Globsec krajinou paradoxov
,,Tieto spoločnosti nikdy nemali problém so zaplatením faktúr. V poslednom roku však vzrastá počet prípadov, keď objednávateľ 'zdržuje' podpis finančného dodatku k zákazke a dielo požaduje dodať v pôvodne stanovenom termíne," priblížil riaditeľ organizačnej zložky Slovensko v spoločnosti HBH Projekt Viliam Piták.
Peniaze, koronakríza aj administratíva
Projektové spoločnosti uviedli, že v priemere je 14 percent ich všetkých pohľadávok po splatnosti. Asi desatina firiem, naopak, zaznamenala pokles objemu pohľadávok po splatnosti, a to v priemere o 19 percent. V priemere sú pohľadávky projektových firiem splatené za 25 dní.
Štvrtina respondentov si myslí, že sa nevrátime k životu pred pandémiou, ukazuje prieskum
Najviac projektových spoločností sa domnieva, že dôvodom nárastu meškania platieb je nedostatok financií (60 percent), ale tiež aj dosah koronakrízy (59 percent) alebo snaha optimalizovať finančné toky (53 percent). Dôvodom však môže byť aj zdĺhavá administrácia faktúr alebo neskoršie doručenie faktúry.
Polovica firiem oneskorené platby nijako špeciálne nerieši, ďalšia štvrtina však využíva upomienkové zasielanie faktúry a necelá pätina využíva externú spoločnosť na vymáhanie pohľadávok. Niektoré firmy využívajú aj poistenie pohľadávok alebo iné riešenia, napríklad osobný kontakt alebo požadovanie zálohy vopred.