Ambiciózny projekt Novej hodvábnej cesty sa Číne predražuje. Nemecký Inštitút pre svetové hospodárstvo IfW v utorok oznámil, že stále viac rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín, ktoré si od Čínskej ľudovej republiky vzali úvery, ich nedokáže splácať podľa plánu, informuje AFP.

Zostavovatelia novej štúdie tvrdia, že od konca roka 2022 sa hrozba nesplatenia týka približne 60 percent všetkých čínskych zahraničných úverov. V roku 2010 tento podiel predstavoval iba 5 percent.

V snahe zabrániť zlyhaniu úverov Čína vo veľkom poskytuje núdzové pôžičky. Autori štúdie do konca roka 2021 zaevidovali 128 takýchto úverov pre 22 dlžníckych krajín v celkovej hodnote približne 240 miliárd dolárov (222,78 miliardy eur).

Hodvábna cesta bola v staroveku a skorom stredoveku najdôležitejšou obchodnou cestou medzi Čínou a Európou. V roku 2013 Čína oznámila, že ju chce obnoviť. Kritici sa obávajú, že pre Peking ide o nástroj, pomocou ktorého chce rozšíriť svoj vplyv.

(1 EUR = 1,0773 USD)

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke zo 7. novembra 2015 vtedajší taiwanský prezident Ma Jing-ťiou (vľavo) a čínsky prezident  Si Ťin-pching pózujú počas stretnutia v Singapure. Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou v dňoch 27. marca až 7. apríla 2023 navštívi Čínu. Exprezidentova kancelária v nedeľu oznámila, že Ma bude viesť  delegáciu akademikov, študentov a bývalých pracovníkov svojej administratívy. Navštívi viacero miest, do hlavného mesta Peking však nepricestuje.
Neprehliadnite

Taiwanský exprezident Ma Jing-ťiou pricestoval do Číny, na letisku ho privítala čínska vláda