Nahradiť dodávky ruskej ropy bude pre západné krajiny pravdepodobne veľmi náročná úloha. Obmedzenie vývozu ruskej ropy môže viesť k veľkému a dlhodobému rastu cien produktov súvisiacich s ropou a môže mať negatívny vplyv aj na ďalšie oblasti, ako je poľnohospodárstvo a priemysel, pretože zvýši ceny potravín a elektriny. Uviedla to vo svojej dnešnej prognóze Banka pre medzinárodné vyrovnanie platieb (BIS).
Pre inváziu Ruska na Ukrajinu sa chce v budúcnosti rad západných krajín vyhnúť ruskej rope. Zásadným problémom podľa BIS je vysoký podiel ruskej ropy na trhu. Na celosvetovom vývoze ropy sa Rusko podieľa desiatimi percentami. Výrazná strata ruskej ropy by preto pre svetovú ekonomiku znamenala veľký negatívny šok. Nie je pravdepodobné, že by iní výrobcovia mali dostatočnú kapacitu na nahradenie tohto výpadku. Investície do nových nálezov a novej ťažby sú navyše stále pod úrovňou z doby pred začiatkom pandémie choroby covid-19.
Rast cien ropy bude mať priamy vplyv na zvýšenie cien ropných produktov, ako benzínu a nafty. Súčasne sa však zvyšujú aj ceny zemného plynu, čo sa premieta do rastu cien elektriny pre konečných spotrebiteľov. To môže mať veľký a dlhodobý vplyv a predstavuje veľkú hrozbu pre priemyselnú výrobu.
Rast cien ropy by podľa BIS mohlo utlmiť zvýšené využitie biopalív. To by ale zase spôsobilo zvýšenie cien rôznych základných plodín potrebných na produkciu biopalív, ako kukurice a olejnín. Tieto plodiny sú ale tiež dôležitými krmivami pre hospodárske zvieratá, takže ich zdraženie sa môže rýchlo premietnuť do cien ostatných potravín, varovala BIS.