Produkcia zemného plynu v Nórsku vzrástla v minulom roku takmer o sedem percent, čím prekonala objem ťažby pôvodne rekordného roka 2022. Vtedy Nórsko vyprodukovalo takmer 123 miliárd m3 plynu. V tomto roku sa však očakáva mierny pokles produkcie.

Nórsky direktoriát pre podmorské ložiská zverejnil údaje o ťažbe plynu, podľa ktorých krajina vyprodukovala vlani 124 miliárd m3 zemného plynu. To znamená o 6,9 percenta viac než v roku 2023, v ktorom produkciu výrazne ovplyvnili odstávky ťažobných zariadení v dôsledku opráv a údržby. Predchádzajúci rekord predstavoval rok 2022, keď Nóri vyťažili 122,8 miliardy m3.

Nórsko sa po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 a následných sankciách voči Moskve stalo najväčším dodávateľom zemného plynu pre európske krajiny. Tvorí z celkového dovozu plynu do Európskej únie približne 30 percent. „Keď Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Európy cez svoje územie, plyn z Nórska je ešte dôležitejší,“ povedal generálny riaditeľ NOD Torgeir Stordal.

Najväčší objem vyťažilo obrieho ložisko Troll v Severnom mori, ktoré prevádzkuje nórska spoločnosť Equinor. Vyprodukovalo rekordný objem 42,5 miliardy m3 plynu, čo predstavuje viac než desať percent celkového dopytu po surovine v Európe.

Čo sa týka tohto roka, NOD predpokladá, že Nórsko vyťaží 120,4 miliardy m3 plynu, čo je asi o tri percentá menej než za rok 2024. Na podobnej úrovni by sa produkcia mala pohybovať ešte niekoľko rokov a až v roku 2029 sa očakáva výraznejší pokles ťažby pod 111 miliárd m3.

Produkcia ropy v Nórsku by mala zostať na úrovni z minulého roka. To znamená, že severská krajina bude naďalej produkovať okolo 1,8 milióna barelov (159 litrov) ropy denne. V roku 2029 sa očakáva zníženie produkcie oproti súčasnej úrovni o viac než pätinu.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Rast cien plynu v Európe po konci tokov cez Ukrajinu sa zmiernil