Povoľovanie veterných elektrární sa vlani v Európe zrýchlilo, najmä v Nemecku. Pomohlo okrem iného označenie projektov obnoviteľných zdrojov energie za národný záujem, ukázal zverejnený prieskum poradenskej spoločnosti BloombergNEF. V štvrtom štvrťroku vyrobili európski výrobcovia elektriny prvýkrát viac elektriny z vetra ako z uhlia, uviedla spoločnosť Ember.

V Nemecku, ktoré je najväčším trhom s veternou energiou v regióne, boli v minulom roku povolené projekty s kapacitou približne 7,5 gigawattu, čo je o 80 percent viac ako v predchádzajúcom roku a najviac od roku 2016. Schvaľovací proces sa zrýchlil aj v Španielsku. Na povolenie čakajú na niektorých najväčších európskych trhoch pevninské projekty s kapacitou približne 55 gigawattov, a to v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a v Británii, uvádza BloombergNEF. To je približne sedemkrát viac kapacít, než v týchto krajinách pribudlo v minulom roku. Čakacia lehota môže v priemere dosiahnuť až päť rokov, čo je viac ako dvojnásobok limitu stanoveného Európskou komisiou.

„Povoľovanie veterných elektrární sa v minulom roku dosť zlepšilo, najmä v Nemecku. Ale stále je čo zlepšovať,“ konštatoval Giles Dickson, ktorý vedie odvetvovú skupinu Windeurope. „EÚ potrebuje postaviť ročne veterné elektrárne s kapacitou 30 gigawattov, aby dosiahla svoje ciele pre rok 2030. Súčasný objem povolených stavieb na to nestačí,“ dodal.

Podľa údajov spoločnosti Ember vyrobili európske energetické spoločnosti v období od októbra do decembra 2023 rekordných 193 terawatthodín (TWh) elektriny z veterných elektrární v porovnaní so 184 TWh z uhoľných elektrární. Produkcia elektriny z veterných elektrární v poslednom štvrťroku minulého roka narástla medziročne zhruba o pätinu. V Európe sa na celkovej produkcii energie z uhlia podieľajú približne tretinou Nemecko, Poľsko a Turecko.

Na konci roka 2022 EÚ stanovila pre členské štáty rámec, ktorý má urýchliť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov. Opatrenie zahŕňalo klasifikáciu projektov obnoviteľných zdrojov ako projektov v „prioritnom verejnom záujme“. Toto označenie má zabrániť súdnym sporom proti novým elektrárňam, ktoré sa môžu ťahať roky. EÚ sa tiež snažila urýchliť posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

V Európe vlani pribudlo rekordné množstvo veterných elektrární, no EÚ stále nedosahuje cieľ