Táto inštitúcia vyjadrila poľutovanie, že vo Vatikáne naopak „počet podozrivých aktivít prudko vzrástol“ od poslednej správy Moneyval z roku 2013, v ktorej bola Svätá stolica pochválená za pokrok.

Pápež František po svojom nástupe do čela rímskokatolíckej cirkvi v roku 2013 vymenoval do čela novozaloženého sekretariátu pre ekonomické otázky (akéhosi ministerstva hospodárstva) austrálskeho kardinála George Pella.

Urobil tak po tom, čo sa začali množiť podozrenia týkajúce sa vatikánskych financií, najmä vatikánskej banky (IOR), ktorá spravuje prevažne peniaze určené pre cirkevné inštitúcie a charitatívne práce a má na starosti aj dôchodkový systém.

Banka čelila kritike, že nedodržiava štandardy boja proti praniu špinavých peňazí a pomáha klientom vyhnúť sa plateniu daní.

Zavádzanie poriadku

Známkami toho, že sa v IOR podľa Moneyval zavádza poriadok, je napríklad zrušenie viac ako 4800 podozrivých účtov. Náprava tiež bola vykonaná v otázke kontroly a evidencie účtov, ktoré sa zachovali, a to najmä v tom, kto s nimi menovite nakladá.

G. Pell pred rokom uviedol, že cirkevný štát má uložené stovky miliónov eur na účtoch, ktoré neboli zanesené do účtovnej bilancie. Podľa kardinála sa vtedy neprišlo na žiadne väčšie nezrovnalosti.

Jednotlivé oddelenia Vatikánu vraj ale doteraz mali v podstate voľnú ruku pri nakladaní s pridelenými prostriedkami. „Ak niekto chcel presne zistiť, čo sa (s financiami) deje, bolo to prakticky nemožné,“ priznal vtedy G. Pell.

Moneyval očakáva správu z Vatikánu o všetkých opatreniach zavádzajúcich poriadok do jeho financií do decembra 2017.