Súčasné problémy pri výrobe a distribúcii vakcín proti covidu-19 sa môžu kedykoľvek opakovať, pretože farmaceutické firmy čelia množstvu rizík. Vyhlásila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore zverejnenom dnes skupinou európskych médií, v ktorom priznala, že Brusel podcenil komplikácie spojené s veľkovýrobou vakcín. Vyhlásila tiež, že nevie, kedy vakcínu dostane ona sama.

Von der Leyenová v rozhovore reagovala na kritiku mieriacu na pomalú distribúciu vakcín zo spoločných únijných nákupov, ktorá zaostáva za Spojenými štátmi, Britániou či Izraelom.

,,Začiatok očkovania neznamená, že bude od firiem okamžite prúdiť neobmedzená zásoba dávok vakcíny," povedala podľa bruselského webe Politico predsedníčka komisie s tým, že mala verejnosť na možné zdržanie dopredu upozorniť. ,,Toto pre nás bola trpká lekcia a to sme určite podcenili," dodala.

Exekutíva EÚ v minulých týždňoch riešila niekoľkotýždňové obmedzenia dodávok vakcíny firiem Pfizer / BioNTech a výrazné zníženie počtu dávok, ktoré má do marca dodať spoločnosť AstraZeneca. Podľa von der Leyenovej sa síce v prípade prvej spomínanej vakcíny už problém spôsobený rozširovaním výrobnej kapacity belgického závodu podarilo vyriešiť, avšak pravdepodobne to neboli posledné ťažkosti, s ktorými sa EÚ bude musieť vyrovnať.

KK15 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom po skončení videosummitu EÚ 21.januára 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a joint news conference with European Council President Charles Michel at the end of a EU summit video conference at the European Council headquarters in Brussels, Thursday, Jan. 21, 2021. European Union leaders assess
Neprehliadnite

EÚ podcenila komplikácie pri výrobe vakcín vo veľkom, uviedla šéfka EK von der Leyenová

,,Toto sa zaiste bude opakovať znovu a znovu," vyhlásila šéfka exekutívy EÚ. Výrobu vakcín podľa nej môže kedykoľvek ovplyvniť napríklad hroziaci nedostatok látok potrebných pre ich produkciu, s ktorým sa môžu potýkať farmaceutické firmy.

EÚ má pre svojich takmer 450 miliónov obyvateľov od šestice farmaceutických firiem objednané 2,3 miliardy očkovacích dávok. Vedľa preparátov dvoch spomínaných spoločností zatiaľ komisia schválila iba distribúciu vakcíny firmy Moderna. Von der Leyenová odmietla kritiku systému schvaľovania, ktoré bolo pomalšie ako v iných krajinách vrátane USA či Británie.

,,S novou vakcínou očkujú zdravého človeka biologicky aktívne substancie. Takže to je mimoriadna zodpovednosť," obhajovala šéfka EK dôkladnejšie hodnotenie účinnosti a bezpečnosti vakcín, ktoré vykonáva Európska agentúra pre lieky (EMA).

Hoci von der Leyenová pravidelne absolvuje rokovania komisie či v obmedzenej miere aj ďalšie politické rokovania alebo zahraničné cesty, sama vakcínu zatiaľ nedostala a nevie, kedy na ňu príde rad. ,,Podliehame systému belgických úradov. Úprimne, budem sa na to musieť opýtať," odpovedala šesťdesiatdvaročná nemecká politička žijúci v Bruseli. Podľa belgického očkovacieho plánu sa po obyvateľoch domovov dôchodcov a zdravotných odborníkoch budú očkovať ľudia starší ako 65 rokov a pracovníci prioritných profesií; mladšie ročníky by mali prísť na rad až na jar.