Ako ranu pre nemeckú očkovaciu stratégiu označujú odborníci rozhodnutie nepoužívať vakcínu proti chorobe covid-19 od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca pre ľudí mladších ako 60 rokov. Stála očkovacia komisia Stiko tento preparát nateraz neodporúča kvôli možnej súvislosti s prípadmi mozgovej žilovej trombózy. Predseda Stiko Thomas Mertens terajší opatrný postup označil za dôkaz správneho chodu kontrolné funkcie Inštitútu Paula Ehrlichom (PEI), ktorý v Nemecku funguje ako liekový regulátor.
PEI eviduje 31 prípadov mozgovej žilovej trombózy medzi 2,7 miliónmi osôb očkovaných vakcínou Vaxzevria, ako AstraZeneca svoju látku novo nazýva. Súvislosť s očkovaním zatiaľ dokázaná nie je, varovný mechanizmus sa ale v Nemecku aj tak aktivoval, upozornil Mertens v rozhovore s denníky skupiny Funke.
,,Prípady sa intenzívne preverujú a spustil sa alarm, na čo je nutné reagovať. To by nakoniec mohlo dôveru posilniť," povedal Mertens o očkovaní a kontrolnej funkcii Ehrlichovho inštitútu. Aký postoj nakoniec verejnosť k látke od AstraZeneky bude mať, nemožno podľa Mertensa odhadovať. ,,Môže to dôveru poškodiť," pripustil s tým, že aktuálny vývoj však môže mať aj opačný následok.
Problémom AstraZenecy je v Nemecku tiež to, že až do začiatku marca tam bola jej vakcína určená len pre mladších ako 65 rokov kvôli nejasnej účinnosti u seniorov. A v polovici marca Nemecko už raz kvôli mozgovej žilovej trombóze dočasne vakcináciu pozastavilo. Imunizáciu obnovilo až po kladnom závere Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá vedľajšie účinky preverovala.
EÚ pripravuje prvé kroky na riešenie sporu so spoločnosťou AstraZeneca
Premiér Severného Porýnio-Vestfálska Armin Laschet, ktorý je predsedom vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, v televízii NTV označil dianie okolo vakcín od AstraZenecy za veľkú nepríjemnosť na ceste za imunizáciou populácie. Podobne sa vyjadrujú aj lekári či zväz učiteľov, pretože k tejto vakcíne mali prístup tiež vyučujúci a vychovávatelia zo škôlok.
Laschet tvrdí, že vraj mnoho obyvateľov jeho spolkovej krajiny píše, že sú ochotní podstúpiť riziko očkovania, pretože majú väčší strach z koronavírusu. ,,A vedľajšie účinky majú všetky vakcíny," uviedol. Chce preto väčšiu pružnosť v používaní preparátu od spoločnosti AstraZeneca, kedy by o jeho nasadení mohli rozhodovať priamo praktickí lekári. ,,Majú so svojimi pacientmi mimoriadny vzťah založený na dôvere. Preto tiež môžu rozhodnúť, či je použitie primerané, alebo už príliš nebezpečné," navrhol Laschet.
Premiéri spolkových krajín sa na stredajšom rokovaní s kancelárkou Merkelovou a ministrom zdravotníctva Jensom Spahn dohodli, že budú nasledovať odporúčanie Stiko a používať vakcínu od AstraZenecy pre starších ako 60 rokov. Mladší ľudia ju ale dostať môžu na vlastné riziko po konzultácii s lekárom.
Očkovať sa látkou od firmy AstraZeneca je pripravená aj sama Merkelová. Tej sa jeden z novinárov na tlačovej konferencii po krízovej schôdzke opýtal, ako by sa sama zachovala. ,,Až na mňa príde rad, tak sa očkovať nechám, a to aj vakcínou od AstraZenecy," povedala 66-ročný kancelárka.