Šanca bratislavskej burzy cenných papierov na to, že sa zvezie na vlne privatizácie štátneho majetku, stále žije. Uvedenie nových titulov by výrazne zlepšilo jej pozíciu pred predajom novému vlastníkovi. Pre tento cieľ sa burze podarilo nakloniť si popri Fonde národného majetku (FNM) aj ďalšieho dôležitého partnera - ministerstvo financií.

Rezort si vie predstaviť podporu „zámeru uviesť atraktívne emisie z oblasti energetiky, dopravy alebo telekomunikácií na burzu.“ Ako uviedlo ministerstvo financií prostredníctvom svojho tlačového oddelenia „takýto prístup sa ukázal ako veľmi dôležitý pri rozvoji pražskej a varšavskej burzy.“

Ostatné ministerstvá, ktoré spolu s FNM vlastnia štátne podiely vo vybraných podnikoch, spojenie „privatizácia cez burzu“ takmer vôbec nepoužívajú a hovoria len o priamom predaji. Otázne je, či sa túto formu predaja nesnažia pretláčať aj potenciálni záujemcovia o štátne podiely v podnikoch – napríklad Deutsche Telekom ako väčšinový vlastník v Slovak Telekome odmietavým postojom k vyplateniu dividend.

Predaj štátneho majetku cez burzu totiž vygeneruje cenu, ktorú určí trh a nie kupujúci. Navyše vyžaduje od privatizovanej spoločnosti a jej nových vlastníkov zverejňovanie výhľadu o vývoji vybraných finančných ukazovateľov do budúcnosti, keďže sa stane podnikom kótovaným na burze. Práve to boli v minulosti jedny z hlavných dôvodov, prečo sa podiely v štátnych podnikoch neprivatizovali cez burzu.

Nedostatok kľúčových titulov následne spôsobil k vytvoreniu začarovaného kruhu nezáujmu o slovenskú burzu. Keďže na nej v zásade nie je s čím obchodovať, investori sa jej vyhýbajú. A kde niet kupujúcich, nehrnú sa ani nové tituly.

Výnimkou sú dve novšie emisie spoločností Tatry Mountain Resorts (TMR) a Best Hotel Properties (BHP) zastrešené finančnou skupinou J&T. Najmä vlani sa snažili rozhýbať akciové obchody na burze, čo sa im čiastočne aj podarilo. No obchody s akciami sa stále nedostali ani cez hranicu piatich percent na celkovom obchodnom obrate burzy. Navyše ide o tituly z oblasti cestovného ruchu, ktoré sú na silných burzách považované skôr za doplnok než za nosnú konštrukciu akciových obchodov.

To si uvedomuje aj FNM, ktorý vlastní rozhodujúci balík akcií Burzy cenných papierov v Bratislave, takmer 76 percent. „Reálne  bude burza predmetom predaja až po tom, čo budú v spolupráci s vládou pripravené a zorganizované plánované iné predaje prostredníctvom burzy,“ odpovedal riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola na otázku TRENDU, v akom štádiu je ohlásený predaj akcií burzy.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch