Podozrením z podvodu sa skončil pokus rumunskej vlády predať štátny podiel v zadlženej chemickej továrni Oltchim. Ukázalo sa, že mediálny magnát Dan Diaconescu, ktorý prišiel s najvyššou ponukou, toľko peňazí v skutočnosti nemá. "Dan Diaconescu sa pokúšal podviesť rumunskú vládu a verejnosť tým, že tvrdil, že má peniaze potrebné na kúpu väčšinového podielu v Oltchime," uviedol podľa portálu BalkanInsight úsek pre privatizáciu ministerstva hospodárstva. V stredu sa obrátil na štátne zastupiteľstvo, aby vyšetrilo, či Diaconescu neporušil zákon.

Vláda v Bukurešti sľúbila predať skoro 55-percentný štátny podiel v Oltchime v rámci dohody s Medzinárodným menovým fondom o preventívnom záložnom úvere. Minulý mesiac Diaconescu ponúkol za podiel v Oltchime 203 miliónov leu (44,6 milióna eur). Avšak o niekoľko dní neskôr vláda predaj chemičky zastavila, pretože podnikateľ nedodal dokumenty, ktoré by dokázali, že sľúbenú sumu skutočne má.

Dva milióny priniesol v taškách

Pred 1. októbrom, kedy mal za podiel zaplatiť, Diaconescu priniesol na ministerstvo hospodárstva okolo 2 miliónov eur v taškách s tým, že peniaze majú byť použité na mzdy 3 300 zamestnancov Oltchimu. Zástupcovia ministerstva ale odmietli peniaze prijať s tým, že podnikateľ by mal najskôr zaplatiť za podiel vo firme a až potom vyplatiť zamestnancov. "Chcem dať svoje peniaze Rumunom, pretože vládu osud zamestnancov nezaujíma," povedal Diaconescu.

Chemička Oltchim, ktorá bola založená v 60. rokoch, už niekoľko rokov zápasí s problémami. Tento rok v auguste musela zastaviť výrobu, pretože jej chýbali peniaze na nákup surovín i na výplaty zamestnancov. Celkom má dlhy vyše 400 miliónov eur, napísala agentúra AFP.

Marketingový ťah populistu?

Diaconescuovi patrí extrémne bulvárna televízia OTV, ktorá v minulosti dostala pokutu napríklad za podnecovanie k rasovej neznášanlivosti alebo za to, že odvysielala zábery, na ktorých bol niekdajší premiér Emil Boc nahý v šatni.

Diaconescu tiež stojí na čele populistickej strany, ktorá ľuďom sľubuje veľké znižovanie daní, vyššie platy a dôchodky. Podľa prieskumu verejnej mienky ide o tretiu najsilnejšiu stranu v Rumunsku. Najchudobnejšiu krajinu Európskej únie parlamentné voľby čakajú v decembri.

Podľa pozorovateľov rumunskej politickej scény, na ktorých sa odvoláva BalkanInsight, bola Diaconescuova údajná snaha kúpiť a zachrániť Oltchim len marketingovým ťahom pred blížiacimi sa voľbami. Vláda tvrdí, že sa strategického investora pre Oltchim pokúsi nájsť budúci rok. V súvislosti so súčasným škandálom odstúpil šéf odboru pre privatizáciu Remus Vulpescu.

Ilustračné foto na titulke - flickr