O vzťahoch s politikmi nehovoria slovenské a české private equity veľmi rady. Respektíve sa tvária, že vzťahy sú „štandardné“. Veď biznis treba robiť za každej vlády. No občas sa nejaký ten škandál objaví. Príkladom je májová návšteva ministra financií Jána Počiatka na jachte J&T, ktorá sa odohrala krátko pred únikom informácií o zmene centrálnej parity koruny.

Oficiálne vyšetrovanie žiadne pochybenie nenašlo a obvinenia poprela aj J&T. Faktom ostáva, že J&T – i ďalšie finančné skupiny – na zmene centrálne parity zarobili niekoľko miliónov eur. A aj ďalší otáznik sa vynoril v súvislosti s J&T. Fond národného majetku sa rozhodol vložiť do J&T banky 53 miliónov eur, za čo od Štátnej pokladnice dostal pokutu 33-tisíc eur.

Najčastejšie sú politické styky private equity o lobingu a ochrane investícií prostriedkov. Práve politici vytvárajú legislatívne prostredie. Tak ako môžu dať základ novému biznisu, môžu privodiť i jeho koniec. Príklad: zdravotné poisťovne. Za vlády Mikuláša Dzurindu sa do tohto biznisu pustila dvojica slovenských finančných skupín. Penta cez poisťovňu Dôvera, J&T cez Európsku zdravotnú poisťovňu.

Podmienky sa výrazne zmenili po nástupe garnitúry Roberta Fica. Štát zakázal akcionárom využívať zisk a znížil správnu réžiu na prevádzku poisťovní. J&T sa rozhodla z brandže vycúvať, najmenšia zdravotná poisťovňa sa ocitla v likvidácii. Penta v Dôvere ostala, no partner skupiny Jaroslav Haščák priznáva: „Ak by sme vedeli, čo spraví nová vláda s pravidlami, nikdy by sme do Dôvery nešli.“

Investičné skupiny potrebujú politikov aj v zahraničí. Hľadajú silných lokálnych partnerov, ktorí už konexie majú. „Keď má niekto bližšie k danej garnitúre, vie niekedy lobingom ovplyvniť napríklad spôsob a rýchlosť plánovaného predaja,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Slavie Capital Peter Gabalec.

Spomína na tender srbskej rehabilitačnej agentúry v roku 2005. Cez miestnych právnikov, audítorov a lobistov presadzovala firma čo najrýchlejší predaj pohľadávok vo veľkom balíku. „Boli sme tam jediným veľkým hráčom, preto bolo lepšie uskutočniť predaj, kým sa zorientujú ďalšie firmy,“ hovorí. Balík klasifikovaných firemných dlhov v hodnote štyroch miliónov eur Slavia získala.

Foto na titulke - Vlado Benko