Prístroje iPhone od americkej spoločnosti Apple budú už čoskoro schopné replikovať hlas používateľa.

Podnik to v utorok uviedol na svojom blogu a zároveň predstavil niekoľko ďalších noviniek pre iPhone a pre tablety iPad. Podľa firmy postačí na rozpoznanie hlasu užívateľa 15-minútový tréning. Apple bez bližších podrobností uviedol, že funkcie budú sprístupnené ešte tento rok.

Nové nadväzovanie kontaktov

S pripravovaným nástrojom Personal Voice budú používatelia môcť čítať textové výzvy na nahrávanie zvuku a nechať technológiu, aby sa naučila ich hlas. Súvisiaca funkcia nazvaná Live Speech potom bude používať „syntetizovaný hlas" na hlasné čítanie zadaného textu užívateľa pri telefónnych hovoroch, konverzáciách FaceTime a osobných rozhovoroch. Ľudia si tiež budú môcť uložiť bežne používané frázy, ktoré budú používať pri živých konverzáciách.

Táto funkcia je jednou z niekoľkých, ktorých cieľom je zlepšiť prístupnosť zariadenia Apple pre osoby s kognitívnym, zrakovým, sluchovým a pohybovým postihnutím. Apple uviedol, že z týchto nástrojov by mohli mať najväčší prospech ľudia, ktorí môžu trpieť ochorením, pri ktorom časom strácajú hlas, ako je napríklad amyotrofická laterálna skleróza.

„Prístupnosť je súčasťou všetkého, čo v spoločnosti Apple robíme," uviedla v príspevku na blogu spoločnosti Sarah Herrlingerová, ktorá je riaditeľkou divízie Global Accessibility Policy and Initiatives. „Tieto prevratné funkcie boli na každom kroku navrhované so spätnou väzbou od členov komunít zdravotne postihnutých, aby podporovali rôznorodé skupiny užívateľov a pomáhali ľuďom nadväzovať kontakty novými spôsobmi," dodala.

Obavy zo zneužívania

Pripravované nástroje síce majú potenciál uspokojiť špecifické potreby, avšak prichádzajú vo chvíli, keď pokrok v oblasti umelej inteligencie vyvolal obavy kvôli tomu, že ľudia so zlými úmyslami môžu presvedčivé falošné zvuky a videá - známe ako deepfakes - používať na podvody alebo na dezinformovanie verejnosti, napísal server CNN. Apple uviedol, že funkcia Personal Voice využíva strojové učenie priamo v zariadení, aby boli informácie používateľov súkromné ​​a bezpečné.

S využitím umelej inteligencie na napodobnenie hlasu experimentujú aj ďalšie technologické firmy. Vlani napríklad spoločnosť Amazon uviedla, že pracuje na aktualizácii svojho systému Alexa, ktorá by technológiu umožnila napodobniť akýkoľvek hlas, dokonca aj zosnulého člena rodiny. Táto funkcia zatiaľ nebola zverejnená.

Okrem hlasových funkcií oznámila spoločnosť Apple funkciu Assistive Access, ktorá spája niektoré z najobľúbenejších aplikácií operačného systému iOS, ako je FaceTime, Správy, Fotoaparát, Fotografie, Hudba a Telefón, do jednej aplikácie Hovory. Rozhranie obsahuje vysoko kontrastné tlačidlá, veľké textové popisky, možnosť klávesnice iba so smajlíkmi a možnosť nahrávania videospráv pre ľudí, ktorí môžu preferovať vizuálnu alebo zvukovú komunikáciu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná foto
Neprehliadnite

Stáli pri prvom iPhone. Dnes chcú prísť s revolúciou a smartfóny nahradiť projektorom