Podľa Komisie, ktorá vykonáva aj činnosť protimonopolného úradu, rozhodnutie Luxemburska o daniach z roku 2003 umožnilo dcérskej spoločnosti Amazonu vyplácať podiel zo zisku svojej materskej firme, čo znížilo jej zdaniteľný zisk. To podľa Európskej komisie mohlo dať Amazonu ekonomickú výhodu, keďže umožnilo spoločnosti platiť nižšie dane ako iné firmy.
Amazon ani predstavitelia Luxemburska situáciu bezprostredne nekomentovali.
Európska únia tiež vyšetruje spoločnosť Apple. Európska komisia obvinila Írsko z toho, že obchádza medzinárodné daňové pravidlá. Krajina totiž mala so spoločnosťou Apple uzavrieť daňové dohody, ktoré firme umožnili ochrániť zisky vo výške desiatok miliárd dolárov pred zdanením. Írsko si malo týmto spôsobom zaistiť, že firma Apple udrží v krajine pracovné miesta.
Komisár EÚ pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia adresoval írskej vláde list, v ktorom tvrdí, že daňové dohody odsúhlasené v rokoch 1991 a 2007 sú štátnou pomocou a mohli by porušovať pravidlá EÚ.
Podobnej situácii čelí spoločnosť Fiat. Európska komisia uviedla, že spoločnosť Fiat možno čerpala v Luxembursku protiprávnu štátnu pomoc. Luxemburská vláda uviedla, že s európskymi úradmi v súvislosti s týmto prípadom spolupracuje, spoločnosť Fiat situáciu nekomentovala.
Európske úrady prešetrujú, či Luxembursko umožnilo nastaviť osobitné ceny pre transakcie, ktoré sa uskutočňovali v rámci spoločnosti Fiat. To by malo vplyv na dane, ktoré musí spoločnosť zaplatiť. Podobné vyšetrovanie sa týka aj spoločnosti Starbucks v Holandsku.