Prirážky za bezhotovostné online platenie účtujú zákazníkom niektorí internetoví obchodníci, ale napríklad aj nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré si takýmto spôsobom zvyšujú zisk.
„Poplatky jednotlivých aeroliniek a predajcov leteniek sa obvykle pohybujú okolo 10 eur (závisí to od typu karty), niektorí predajcovia však výšku poplatkov pri online rezervácii určujú s ohľadom na celkovú cenu leteniek alebo služieb," hovorí riaditeľka predaja leteniek Student Agency Věra Janičinová, ktorá jedným dychom dodáva, že rozhodnutie Európskeho parlamentu sa ich agentúry nijako nedotkne, pretože zákazníkom za platbu kartou poplatky neúčtuje.
Zákazník sa niekedy musí preklikať aj ôsmimi krokmi, aby zistil, že mu obchodník k celkovej sume objednávky pripočíta aj prirážku za platbu kartou. Pre spotrebiteľa je potom náročnejšie porovnávať ceny rôznych spoločností.
Čo sa zmení a aké budú prínosy pre spotrebiteľov
- Príplatky za použitie kreditnej alebo debetnej karty budú zakázané.
- Zodpovednosť spotrebiteľa za škodu spôsobenú zneužitím platobnej karty v dôsledku jej straty, poškodenia alebo odcudzenia sa zníži zo 150 eur na 50 eur. Ak spotrebiteľ nekonal nedbanlivo, môže byť hodnota spolupodieľania sa na škode nižšia.
- V prípade neautorizovanej transakcie pri používaní služieb poskytovateľov tretích strán bude mať klient právo na priamu náhradu škody z banky.
- O narušení bezpečnosti alebo strate dát budú klienti okamžite informovaní.
„Ak vám ukradnú bankovú kartu alebo bankové údaje, je to veľmi stresujúci zážitok. A nutnosť zaplatiť vysoký poplatok za osobnú zodpovednosť je len urážkou postihnutej obete. Tieto pravidlá podstatne znížia osobnú zodpovednosť spotrebiteľov,“ víta úpravu smernice generálna riaditeľka Európskej organizácie spotrebiteľov (BEUC) Monique Goyens.
Novým pravidlám budú podliehať predovšetkým kreditné karty vydané bankami ako je MasterCard či Visa. Vyňaté ostanú spoločnosti American Express či Diners Club, ktoré karty samy vydávajú. Pravidlá sa nebudú vzťahovať ani na firemné karty používané na obchodné platby.
Rýchlejšie platby s väčším zabezpečením
Európska smernica bude konečne záväzná aj pre takzvaných poskytovateľov služieb tretích strán. Ide o spoločnosti s platobnými portálmi typu Sofort Banking alebo Trustly, ktoré zákazníkovi umožňujú uhradiť objednávku rýchlejšie ako bežným bankovým prevodom. Pracujú pri tom s citlivými údajmi z jeho internet bankingu.
Na to, aby mohli k týmto údajom získať prístup aj v budúcnosti, budú musieť spĺňať určité bezpečnostné požiadavky. Nové pravidlá ich zaväzujú vymazať všetky dáta zákazníkov po ukončení platobnej transakcie. V prípade chybného zaúčtovania platby budú nahrádzať škodu zákazníkovi. Konkrétne pravidlá by mal určiť Európsky bankový úrad (EBA).
Nariadenie, ktoré je druhou časťou smernice o platobných službách, vstúpi do platnosti na jeseň v roku 2017. Čaká sa ešte na schválenie Radou EÚ, ktoré je však už len formalitou.
Stropy pre medzibankové poplatky vstupujú do praxe
Na konci tohto roka začnú platiť stropy pre medzibankové (výmenné) poplatky, ktoré účtujú banky držiteľov kariet bankám maloobchodníkov za každú platbu kartou. Aj keď poplatky sťahujú obchodníkovi, v konečnom dôsledku ich vo vyšších cenách tovarov a služieb pociťuje zákazník.
Po novom si budú môcť banky účtovať maximálne 0,2 percenta z celkovej hodnoty transakcie pri platbe debetnou kartou a 0,3 percenta z celkovej výšky transakcie pri platbe kreditnou kartou. Oba stropy sa budú uplatňovať pri domácich aj cezhraničných transakciách.
Či úsporu na znížení poplatkov pocítia aj spotrebitelia na cenách, je v rukách obchodníkov. Odborníci varujú, že sa to skôr premietne do vyšších ročných poplatkov za používanie kariet.