Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc. Od najľahšej až po 24-hodinovú neustálu kontrolu. Uviedol to v pondelok policajný prezident Peter Kovařík pred zasadnutím ústredného krízového štábu.

„Ak pôjdeme do najťažšieho režimu, bude to veľmi náročné, Stúpajú nám dopravné nehody, zvyšuje sa trestná činnosť, treba naozaj rozumne využívať prostriedky Policajného zboru," skonštatoval Kovařík. Predpokladá, že na hraniciach budú pôsobiť okrem policajtov aj vojaci.

Od pondelka 26. apríla 2021 od 6.00 h sa predlžuje diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Potrebný je negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach. Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách na hraniciach

Ak sa zavedie nepretržitá kontrola na hraniciach spojená s kontrolou každého cestujúceho, bude treba rátať na hraniciach podľa policajného prezidenta so zdržaním. „Nie je však v našej kompetencii kontrolovať, odkiaľ ľudia naozaj idú, to by mohla vyriešiť e-karanténa," dodal Kovařík. Spresnil tiež, že sa ráta s nákupom telefónov ako čítačiek nových COVID pasov.

Ústredný krízový štáb by sa mal počas pondelka dohodnúť okrem kontrol na hraniciach a o e-karanténe aj na cestovateľskej mape. „Veľmi zvýhodnení budú tí, čo budú kompletne zaočkovaní. Aj keď prídu z čiernej krajiny, urobia si PCR testy a budú mať ľahší režim ako tí, čo zaočkovaní nie sú. Je tam motivácia a silný akcent na očkovanie dvomi dávkami," uviedol odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.

O aktuálnej situácii v krajinách chcú informovať každý týždeň. V prípade objavenia varianty delta nového koronavírusu sa môže cestovateľská mapa meniť aj každých 48 hodín.