Aktualizované o 14:18 po rozhodnutí súdu o vzatí útočníka do väzby
Schôdzka sa uskutočňuje v reakcii na nedávny útok v centre Bratislavy, po ktorom zomrel 36-ročný Filipínec Henry Acorda. Podľa D. Sakovej o bezpečnostnej situácii rokuje primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s policajným prezidentom Milanom Lučanským a bratislavským krajským policajným riaditeľom, ktorým je Csaba Faragó.
Starosta bratislavskej mestskej časti Staré mesto Radovan Števčík prípad považuje za „dôsledok dlhodobého neriešenie problému verejného poriadku v hlavnom meste“. Žiada posilnenie hliadok v centre Bratislavy a policajtov žiada, aby sa prestali „vyvážať v autách“. Po Obchodnej ulici v noci chodí v aute policajná hliadka o dvoch mužoch.
Ako tvrdí, ak treba zmeniť legislatívu, nech ju parlament zmení, ak treba zvýšiť platy štátnym a mestským policajtom, nech ich štát a primátor zvýšia. „Ich úlohou je zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť ľudí v uliciach. Ak to nevedia, nemajú tam čo robiť,“ skonštatoval.
Obchodná ulica Zdroj: SITA (ilustračné foto)
Saková ukazuje prstom na Čižnára
Ministerka vnútra incident odsúdila a vyjadrila sústrasť pozostalým cudzinca. „Môžem povedať, že aj chybou prokurátora, čo už Generálna prokuratúra priznala, musela polícia dvakrát chytať toho, kto ten čin vykonal,“ vyhlásila ministerka s tým, že je z tejto skutočnosti sklamaná.
Generálna prokuratúra má podľa D. Sakovej prijať opatrenia, aby sa podobná chyba nezopakovala. Skutočnosť, že z rozhodnutia okresného prokurátora sa útočník dostal na slobodu, kritizovali viacerí politici vrátane premiéra Petra Pellegriniho a ministra spravodlivosti Gábora Gála.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár naopak vníma situáciu okolo smrti H. Acordu ako bezprecedentnú snahu politikov zviditeľniť sa. Vyplýva to zo stanoviska generálneho prokurátora, ktoré médiám poskytla jeho hovorkyňa.
Špeciálna ostrosť pre ministra spravodlivosti
„Generálny prokurátor s poľutovaním konštatuje, že politici vrátane ministra spravodlivosti sú schopní doslova zneužívať tragédiu, ktorá sa odohrala v súvislosti s napadnutím filipínskeho občana," píše sa v stanovisku. Reakcie politikov označil za preteky o to, kto tému viac zneužije. Je podľa neho smutné, že prišli až po týždni.
Myslí si naopak, že by kompetentné orgány mali prijať opatrenia na elimináciu násilia v centre hlavného mesta. K jeho práci vraj nepotrebuje odporúčania a výzvy politikov.
"Generálna prokuratúra vo svojej kompetencii okamžite prijala náležité opatrenia, aby na páchateľa skutku bol podaný návrh na vzatie do väzby. Rovnako okamžite začal generálny prokurátor skúmať postup prokurátora, ktorý vo veci konal a v prípade, že zistí pochybenia, vyvodí náležitú zodpovednosť," uviedol J. Čižnár v stanovisku.
S osobitnou ostrosťou sa vyjadril na adresu ministra spravodlivosti Gábora Gála. "Ministrovi spravodlivosti opakovane zdôrazňuje, že do činnosti prokuratúry nemá žiadnu ingerenciu, a preto z jeho strany ide len o silné reči. Odporúča mu, aby si s rovnakou horlivosťou robil poriadky vo svojom rezorte," doplnila jeho hovorkyňa Andrea Predajňová.
Obvineného vzali do väzby. Útok si bude vyčítať
Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I dnes na neverejnom zasadnutí vzal Juraja H. obvineného zo zabitia Filipínca Henryho Acordu do väzby. Ako novinárom povedal hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je, aby obvinený nepokračoval v trestnej činnosti.
Rozhodnutie je právoplatné, keďže obvinený ani prokurátor nepodali proti verdiktu sťažnosť. Pred pojednávacou miestnosťou na verdikt súdu čakali aj blízki zosnulého Henryho. Pri odchode zo súdu v sprievode policajnej eskorty Juraj B. uviedol, že si celú záležitosť bude vyčítať.
Na H. Acordu zaútočil po tom, ako Filipínec bránil svoje dve kolegyne pred obťažovaním. Niekoľko dní po prevezení do nemocnice zomrel. V Bratislave a Banskej Bystrici sa v reakcii budú konať demonštrácie s názvom Spravodlivosť pre Henryho. Jeho kolegovia zase organizujú zbierku pre rodinu, ktorej na Filipíny zo Slovenska posielal peniaze.