Napriek mnohým problémom, ktorým republika čelila, je prínos prvej Československej republiky (ČSR) pre Slovensko nespochybniteľný. Pri príležitosti 102. výročia vzniku ČSR to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel. Pripomenul, že vznik Československa umožnil rozkvet vzdelania, kultúry i hospodárstva aj na území dnešného Slovenska.
Hnutie OĽANO pripomína, že vďaka vzniku ČSR bol slovenský národ prvý raz v dejinách štátotvorným národom, prvýkrát bolo vymedzené jeho územie a bol položený základ moderného, demokratického, ekonomického, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja.
Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský vyzdvihol kultúrny rozmach Slovenska. ,,Za rakúsko-uhorskej monarchie bolo vydávanie diel v slovenčine potláčané. V novom štáte sa doslova roztrhlo vrece so slovenskou literatúrou, vzniklo množstvo časopisov, novín a ďalších periodík. Rovnako nastala obroda výtvarného umenia, vzniklo množstvo kultúrnych spolkov," skonštatoval. V parlamente je v druhom čítaní návrh novely, ktorou by sa 28. október ako deň vzniku samostatného československého štátu v roku 1918 stal štátnym sviatkom.
ČSR bola ekonomická veľmoc, tromfla aj Nemcov. Nástup komunizmu to zmenil
Poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál a Peter Osuský z SaS sú spolupredkladateľmi novely zákona, ktorou by sa 28. október ako deň vzniku ČSR stal štátnym sviatkom. V minulosti už predkladali návrh, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom bez toho, aby vznikli ekonomické dôsledky. V súčasnosti preto navrhli nevyradiť žiaden zo štátnych sviatkov, ich počet by sa mal zvýšiť na šesť. Po novom by teda 28. október mohol byť štátnym sviatkom, ale nebol by dňom pracovného pokoja.
,,Aj keď postavenie slovenskej časti spoločného štátu nebolo ideálne, je nepopierateľným faktom, že vznikom Československa sa Slovensko stálo štátotvorným národom so slovenčinou ako jedným z dvoch úradných jazykov, ktoré postupne budovalo vlastné štátne orgány a kultúrne inštitúcie," uviedol Smer-SD na sociálnej sieti s tým, že šlo o kľúčovú udalosť v histórii oboch národov. Pripomenul, že v trojici kľúčových osôb stojacich za vznikom spoločného štátu bol aj Milan Rastislav Štefánik. ,,Aj keď už uplynulo 27 rokov od rozdelenia Československa, spoločná história, príbuzný jazyk aj množstvo hlbokých rodinných prepojení medzi Čechmi a Slovákmi nás predurčujú zostať najbližšími priateľskými národmi," dodal Smer-SD.
Strana Hlas-sociálna demokracia považuje výročie za míľnik v histórii slovenského národa. ,,České a slovenské politické elity v tom období využili historickú príležitosť na budovanie štátnosti postavenej na princípoch modernej demokracie. Zároveň toto spoločné spolužitie s Čechmi vytvorilo podmienky na politické dozrievanie Slovákov, ktoré vyústilo po dlhých rokoch k vzniku samostatnej SR," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
V stredu uplynulo 102 rokov od vzniku ČSR. Národný výbor československý v Prahe prevzal moc, vydal prvý zákon o zriadení samostatného československého štátu a zverejnil v Lidových novinách známe zvolanie ,,Lide československý!". To boli hlavné udalosti 28. októbra 1918, ktoré položili základy ČSR.
🇸🇮🤝🇨🇿
— SLOVENIAN MFA (@MZZRS) October 28, 2020
Ministr @AnzeLog: "Ke Dni vzniku samostatného československého státu vám přeji jen to nejlepší. Přeji vám, abyste i nadále pokračovali na vaší úspěšné cestě, která vás dovedla sem, do moderního, demokratického a vzkvétajícího státu." #Czechia @CzechMFA @TPetricek pic.twitter.com/8zZvSy2JUT