Situácia v oblasti demokratických princípov a ľudských práv v Hongkongu sa zhoršovala aj v roku 2022. Takýto vývoj vrhá čoraz väčšie pochybnosti na záväzok Číny dodržiavať zásadu „jedna krajina, dva systémy“, uvádza sa v správe Európskej únie zverejnenej v piatok.
Výročná správa EÚ hodnotí najmä zavedenie Pekingom presadeného zákona o národnej bezpečnosti v roku 2020 a dosadenie Johna Leeho za správcu Hongkongu po zmene volebného systému.
V roku 2022 podľa správy EÚ pokračovalo narúšanie vysokého stupňa autonómie Hongkongu a základných práv a slobôd, ktoré mali byť chránené najmenej do roku 2047.
EÚ tiež poukázala na obmedzovanie slobody tlače, masový súdny proces so 47 prodemokratickými zákonodarcami a aktivistami, stíhanie mediálneho magnáta Jimmyho Laia, na obmedzovanie práva pokojne sa zhromažďovať a slobodne sa združovať.
Pokiaľ ide o hospodárske vzťahy, euroblok ich považuje za naďalej silné. V správe sa uvádza, že dvojstranný obchod so službami medzi EÚ a Hongkongom v roku 2022 vzrástol o 25 percent.
EÚ zároveň podotkla, že dialóg, ktorý kedysi pravidelne viedla s Hongkongom, sa vlani neuskutočnil už tretí rok po sebe, pričom platné cestovné obmedzenia zavedené pre pandémiu neumožňujú návštevy na vysokej úrovni.
Z Hongkongu sa stala osobitná správna oblasť na základe dohody Číny a Británie 19. decembra 1984. Čína sa v nej zaviazala, že ďalších 50 rokov bude rešpektovať autonómiu a slobody v Hongkongu na základe princípu "jedna krajina, dva systémy".