V roku 2016 nastúpilo na vysoké školy v USA takmer 364-tisíc nových zahraničných študentov, čo bolo viac než dvakrát viac ako pred desiatimi rokmi.
Počet zahraničných študentov rástol od roku 2004, keď ich do krajiny prišlo 138-tisíc. Vyplýva to z výsledkov analýzy, ktoré zverejnil v pondelok inštitút Pew Research Center.
So stúpajúcim počtom študentov rástlo aj množstvo financií, ktoré do krajiny priniesli. Kým v roku 2008 utratili noví študenti za školné, ubytovanie a iné so štúdiom spojené potreby 5,5 miliardy dolárov, vlani to bolo o 184 percent viac – až 15,5 miliardy dolárov.
Najviac študentov prišlo minulý rok z Číny (108-tisíc), Indie (66-tisíc), Južnej Kórey (21-tisíc) a zo Saudskej Arábie (18-tisíc).
Tento rok sa však nárast počtu zahraničných študentov v USA spomalil. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Inštitútu pre medzinárodné vzdelávanie (IIE), zverejnených minulý týždeň.
Takmer 500 amerických univerzít uviedlo, že v školskom roku 2017/2018 sa k nim na štúdium zapísalo v priemere o sedem percent nových zahraničných študentov menej než v predchádzajúcom školskom roku.
Experti vidia príčinu v ekonomickej a sociálnej neistote v USA. „Je za tým viacero faktorov. Cestovný zákaz a niekoľko incidentov dotýkajúcich sa zahraničných študentov vyvolali obavy o osobnú bezpečnosť,“ citoval denník The New York Times vedúcu výskumu Rajiku Bhandariovú.
Riaditeľ IIE Allan E. Goodman uviedol ako ďalšiu z príčin rastúcu konkurenciu zo strany univerzít v zahraničí. V minulom školskom roku študovalo v zahraničí celkovo vyše 325-tisíc amerických študentov. Najobľúbenejšie boli univerzity v Británii, Taliansku, Španielsku, Francúzsku a Nemecku.