Príjmy Ruska z vývozu hnojív vlani prudko vzrástli napriek poklesu objemu predaja, keďže ceny rastlinných živín po invázii na Ukrajinu prudko vzrástli, informuje denník The Financial Times.

Podľa údajov OSN za prvých 10 mesiacov roku 2022 ruský vývoz hnojív vyskočil o 70 percent na 16,7 miliardy dolárov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021.

Štatistiky dovozu od obchodných partnerov Moskvy ukazujú, že v objemovom vyjadrení sa zahraničný predaj najväčšieho svetového vývozcu hnojív oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka znížil len o 10 percent, zistila analýza Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. A to napriek tomu, že analytici na začiatku vojny vo februári predpovedali, že dodávky sa prepadnú.

Na hnojivá sa sankcie nevzťahujú

Na vývoz potravín a hnojív z Ruska sa nevzťahujú západné sankcie s cieľom podporiť potravinovú bezpečnosť, najmä chudobnejších krajín. Moskva zvyšuje svoj vývoz do krajín, ako sú India, Turecko a Vietnam.

„Najväčšími príjemcami (z hľadiska dovozu hnojív) bola jednoznačne India," povedal Josef Schmidhuber z FAO.

Ruskí predstavitelia a európski lídri boli znepokojení, že niektorí kupujúci, ich banky a poisťovne si sankcie upravovali podľa seba a vyhýbali sa nákupu výrobkov z Ruska.

EÚ minulý mesiac objasnila výnimku zo sankcií na vývoz ruských poľnohospodárskych výrobkov a hnojív po tvrdeniach členských štátov EÚ, že dodávky sa niekedy zdržiavajú z dôvodu obáv z možnej účasti sankcionovaných ruských spoločností alebo jednotlivcov.

Výnimky

EÚ zaviedla nové výnimky, ktoré umožňujú jednotlivým členským štátom EÚ rozmraziť peniaze sankcionovaných osôb, ktoré podnikajú v odvetví hnojív a poľnohospodárstva Ruskej federácie.

Medzinárodné ceny hnojív začali prudko rásť ešte pred vojnou, keďže Rusko obmedzilo dodávky zemného plynu, ktorý je hlavnou surovinou na výrobu dusíkatých hnojív. Ceny potaše, ďalšieho dôležitého hnojiva, vyskočili po tom, ako západné vlády uvalili sankcie na Bielorusko, jedného z hlavných výrobcov tejto rastlinnej živiny, po tom, ako Minsk potlačil protivládne protesty.

Prudký nárast cien plynu po ruskej invázii viedol k zatváraniu závodov v Európe, čo zvýšilo ceny dusíkatých hnojív, ktoré sú rozhodujúce pre produkciu a kvalitu potravín.

Je však nepravdepodobné, že by Rusko tento rok naďalej profitovalo z vyšších cien. Nedávny pokles cien plynu v Európe vďaka teplejšiemu počasiu, než je obvyklé, viedol k zníženiu cien hnojív, pričom výrobcovia v regióne zvýšili výrobu.

Ďalšie dôležité správy

Refilling,The,Car,With,Fuel,At,The,Gas,Station,And
Neprehliadnite

Cenový strop a zákaz dovozov. Palivo, ktoré poháňa svet, čoskoro podľahne sankciám