Príjmy najväčších ruských producentov ropy a zemného plynu sa v prvých deviatich mesiacoch tohto roka medziročne prepadli o 41 percent, najmä pre pokles objemu exportu i predajných cien. V správe o finančnej stabilite to uviedla ruská centrálna banka. Priemerná cena kľúčovej ruskej ropy Urals sa podľa nej v sledovanom období znížila o 26 percent, zatiaľ čo vývoz prostredníctvom ropovodov monopolnej spoločnosti Transnefť klesol o osem percent. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko sa kvôli útoku na Ukrajinu stalo terčom rozsiahlych sankcií zo strany Európskej únie, Spojených štátov aj ďalších západných krajín. Ruská ekonomika sa však s dôsledkami týchto sankcií vyrovnáva lepšie, ako sa pôvodne predpokladalo.
Skupina G7, Európska únia a Austrália od vlaňajšieho decembra zaviedli maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu.

Rusko musí v dôsledku sankcií presmerovať dodávky ropy z tradičných európskych trhov do Číny a do Indie, čo vedie k problémom pri vyrovnávaní platieb. Podľa zdrojov Reuters sa obchodovanie s Indiou v júli takmer zrútilo, pretože krajina chcela platiť v rupiách, zatiaľ čo ruská centrálna banka vývozcom oznámila, že indickú menu nebude akceptovať. Situácia sa podľa zdrojov dočasne vyriešila hradením dodávok prostredníctvom kombinácie čínskych jüanov, hongkongských dolárov a tiež dirhamov, meny Spojených arabských emirátov.

Ďalšie dôležité správy

Hlavné mesto Naí Dillí sa dusí v nebezpečnom smogu, hustota najnebezpečnejších látok dosiahla takmer 40-násobok denného maxima. Na snímke smog v Naí Dillí 3. novembra 2022.
Neprehliadnite

Rusko sa dostáva do sporov s kupcami ropy v Ázii pre platby v rôznych menách