Najzaujímavejšie zhodnotenie majetku očakávajú slovenskí milionári od akcií zahraničných firiem (43 percent) a od investícii do korporátnych dlhopisov (25 percent). Atraktívne sú pre nich aj investície do súkromného kapitálu (22 percent). Naopak, menej milionári veria investíciám do nehnuteľností. Vyplýva to z prieskumu medzi dolárovými milionármi na Slovensku a v Česku J&T Banky Wealth report, ktorý v utorok na tlačovej konferencii prezentovali riaditeľ privátneho bankovníctva J&T Banky Ondrej Segeč a analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Výhľady do budúcnosti sú optimistické

Ekonomická situácia sa podľa slovenských milionárov za posledných 12 mesiacov stabilizovala a nepotvrdili sa podľa nich ani obavy z nedostatku a ďalšieho zdražovania energií. Väčšina dolárových milionárov (62 percent) v prieskume uviedla, že ich majetok v tomto období narástol. K tomu najviac podľa nich prispeli investície, najmä do akcií a dlhopisov, kľúčový je pre nich aj príjem z podnikania.

„Ich bohatstvo sa vyvíjalo lepšie ako v roku 2022, keďže odznievajú rôzne protivetry, ktoré brzdili ich rast. Odznieva inflačný šok, odznieva energetický šok a zlepšujú sa logistické reťazce. Zároveň vidíme pomerne výrazný odraz akciových trhov a dlhopisových investícií, preto dve tretiny slovenských milionárov povedalo, že za posledných 12 mesiacov zbohatli," uviedol Pánis.

Optimistické sú podľa dolárových milionárov aj ich výhľady do budúcnosti, dve tretiny z oslovených milionárov predpovedajú, že ich majetok narastie. Vo výhľadoch do budúcnosti sa pritom stavajú rezervovane k investíciám do kryptomien, naopak, svoju pozornosť smerujú skôr k investíciám do umelej inteligencie.

Cýba politická vízia, ktorá by posunula Slovensko

Slovenskí dolároví milionári vnímajú aj akútne problémy Slovenska. Kým väčšiu časť slovenskej populácie trápi najmä vysoká inflácia, dolároví milionári za jeden z najpálčivejších problémov označili stav slovenského zdravotníctva a nestabilitu na politickej scéne (po 33 percent).

„Za najpálčivejšie problémy Slovenska považujú dolároví milionári stav zdravotníctva, politickú neistotu a absenciu nejakej politickej vízie, ktorá by posunula Slovensko do 21. storočia a ktorá by zlepšila život na Slovensku," priblížil Pánis. Ako dodal, slovenskí dolároví milionári cítia akútnu potrebu reforiem, ktoré by zlepšili konkurencieschopnosť Slovenska a nevyhnutnosť konsolidácie verejných financií, no zároveň sa obávajú, že sa bude konsolidácia robiť najmä cez zvyšovanie daní.

Milionári na Slovensku sú tiež dlhodobo zástancami myšlienky Európskej únie. Až 96 percent z nich sa zhodlo na tom, že prijatie eura bolo pre slovenskú ekonomiku pozitívnym krokom.

Ďalšie dôležité správy

peniaze
Neprehliadnite

Tu sú tri zásady pre presun peňazí, ktoré robia bohatí Američania v časoch neistoty