Vakcínou proti Covid-19 sa dá zaočkovať 70 percent Európanov a 62 percent Slovákov. Vyplýva to z decembrového prieskumu verejnej mienky občanov krajín EÚ, o ktorom v piatok informovala Európska komisia (EK). Slovensko sa však prieskume zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti.

Prieskum spoločnosti Kantar z polovice decembra sa konal na vzorke 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ. Prieskum naznačil, že 62,6 percenta opýtaných zo všetkých členských štátov zastáva názor, že vakcíny proti novému typu koronavírusu sú bezpečné. S týmto vyjadrením nesúhlasí 42 percent ľudí a takmer polovica si myslí, že vakcíny sú neefektívne.

KK61 Ramat Gan - Muž počas očkovania vakcínou proti ochoreniu Covid-19 v izraelskom meste Ramat Gan 3. januára 2021. Izrael plánuje do konca januára zaočkovať dva milióny svojich občanov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP. Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala 19. decembra, medzi prvými zo zaočkovaných bol aj tamojší premiér Benjamin Netanjahu. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. Potrebné je aplikovať dve dávky vakcíny v rozstupe troch týždňov. FOTO TASR/
Neprehliadnite

V Izraeli zaočkovali za jediný deň rekordných takmer 224-tisíc ľudí

V Európskej únii účinnosti nových vakcín verí 73,4 percenta obyvateľov. S očkovaním najviac nesúhlasia obyvatelia Bulharska (34 percent sa nechce dať nikdy zaočkovať), Slovinska (33 percent) a potom Slovenska a Maďarska (32 percent). Najmenej obáv z nových vakcín majú občania Malty (41 percent) a potom Írska, Dánska, Talianska, Lotyšska, Holandska a Fínska (nad 30 percent).

V prípade Slovenska však mnohí z opýtaných pripustili, že by zmenili svoj prístup k očkovaniu, keby videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch. Pritom až 66,5 percenta respondentov uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na Covid-19, a 61,7 percenta pozná ľudí, ktorí ochoreli.

Na železničnej trati Bratislava – Komárno po takmer 9 rokoch zabezpečuje osobnú dopravu opäť národný dopravca ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Na snímke osobný vlak na železničnej stanici v Komárne 13. decembra 2020 pred odchodom do Bratislavy. EASYFOTO TASR - Ladislav Vallach
Neprehliadnite

Asociácia železničných dopravcov žiada o prioritné očkovanie aj pre rušňovodičov či výpravcov

Prieskum tiež naznačil, že väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín proti Covid-19 (56,9 percenta) i o účinnosti vakcín (49,9 percenta). Opýtaní uviedli, že za najdôveryhodnejšie zdroje považujú zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov (56,6 percenta), národné zdravotnícke orgány (42,6 percenta) a EÚ (20,3 percenta). Za menej dôveryhodné považujú médiá (9,4 percenta), webové stránky (7,8 percenta) a sociálne siete (5,4 percenta).

Približne 60 percent Európanov verí, že jediný spôsob, ako skoncovať s pandémiou, je očkovanie. S týmto názorom však súhlasí iba 40,7 percenta opýtaných Slovákov a 67 percent Slovákov verí, že nové vakcíny boli vyvinuté a otestované príliš rýchlo.

Covid pass
Neprehliadnite

V otázke európskeho očkovacieho preukazu ešte neexistuje konsenzus, tvrdí EÚ

Na otázku v prieskume, či si občania myslia, že EÚ zohrala kľúčovú úlohu, aby sa dostali k vakcíne vo vlastnej krajine, najviac túto možnosť pripustili občania Malty (87 percent), potom Cypru, Portugalska, Írska a Luxemburska (nad 70 percent). Najmenej tomu veria ľudia v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4): Česká republika (49 percent), Maďarsko a Poľsko (55 percent) a Slovensko (56 percent).