O návrate detí do škôl viac uvažujú rodičia s vyšším vzdelaním, vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?. O možnosti poslať deti do školy uvažuje 68 percent rodičov.

Od 1. júna majú rodičia na Slovensku možnosť rozhodnúť sa, či sa ich deti vrátia späť do škôl. Na otázku, či svoje deti do školy pošlú, odpovedalo určite áno 42 percent rodičov detí, ktoré chodia do prvej až piatej triedy. Ďalších 26 percent rodičov odpovedalo skôr áno.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie k organizácii internej maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 v Bratislave 23. apríla 2020. Ústne maturity sa pre situáciu s novým koronavírusom v tomto školskom roku neuskutočnia v klasickej podobe. Maturitné vysvedčenie vznikne spriemerovaním predošlých známok z predmetov, postup zverejní ministerstvo školstva. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gröhling chce, aby si školy kupovali učebnice na základe vlastného rozhodnutia

Dosiahnuté vzdelanie bolo najdôležitejšou charakteristikou, ktorá rozdeľovala odpovede rodičov. Do školy určite pošle svoje dieťa 61 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním, ale len 37 percent respondentov so základným vzdelaním alebo so stredným vzdelaním bez maturity.

„Okrem dosiahnutého vzdelania, ktoré najsilnejšie diferencovalo odpovede rodičov, je pri rozhodovaní o poslaní detí do školy dôležitá aj subjektívna miera ohrozenia epidémiou nového koronavírusu. Rodičia, ktorí deklarovali, že svoje deti do školy pošlú, deklarovali nižší pocit ohrozenia epidémiou než rodičia, ktorí svoje deti do školy poslať neplánujú,“ povedal Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Na výskume sa od 25. do 28. mája zúčastnilo 1000 respondentov. Sériu zisťovaní iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.