Zatiaľ nie je isté, či kontroverzné referendum vôbec prebehne. Prezident Andrej Kiska totiž rozhodol, že plebiscit zatiaľ nevyhlási a že štyri navrhované otázky nechá preskúmať Ústavnému súdu. Ústavný súd už skôr oznámil, že sa jeho podnetom bude zaoberať, podľa Ústavy SR by mal rozhodnúť do 60 dní, no táto lehota sa nedá vymáhať.
Prieskum ukázal, že 89,3 percenta Slovákov súhlasí s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy. Takmer 80 percent obyvateľov krajiny podporilo návrh, aby párom alebo skupine osôb rovnakého pohlavia nebola umožnená adopcia a následná výchova detí. Opačný názor vyslovilo 20,6 percenta opýtaných.
Viac ako tri štvrtiny (76,4 percenta) respondentov sa kladne vyjadrili aj k ďalšej navrhovanej referendovej otázke, aby žiadnemu inému spolužitie osôb nebola priznaná osobitná ochrana, ako aj práva a povinnosti, ktoré sú v slovenskom právnom poriadku vyhradená iba manželstvu a manželom.
Zhruba dve tretiny obyvateľov krajiny (68,2 percenta) takisto súhlasili s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť žiakov na vyučovaní v oblasti sexuálnej výchovy alebo eutanázie, ak to deti alebo ich rodičia odmietajú.
Agentúra Focus upozornila, že výsledky prieskumu zostavila na základe odpovedí viac než tisícky oslovených respondentov bez ohľadu na to, či sa plánujú alebo neplánujú referenda zúčastniť. Podľa sondáže by sa referenda s väčšou pravdepodobnosťou zúčastnilo 45,5 percenta respondentov, váhavo sa k účasti vyjadrilo ďalších 28,5 percenta oslovených. Zvyšných 26 percent by sa referenda nezúčastnilo.
Otázna účasť
Pre platnosť celoštátneho hlasovania sa na slovenskom vyžaduje účasť nadpolovičnej väčšiny občanov. Pri prezidentských voľbách evidoval Štatistický úrad SR 4,410 milióna oprávnených voličov, na platnosť referenda proti homosexuálom by sa tak hlasovania muselo zúčastniť aspoň 2,205 milióna voličov.
Práve na tejto podmienke stroskotali všetky referendá na Slovensku s výnimkou jediného a to plebiscitu o vstupe do Európskej únie. Ostatných šesť ľudových hlasovaní v novodobej histórii Slovenska bolo neplatných. Naposledy bolo z dôvodu nízkej účasti neplatné v roku 2010 referendum o znížení počtu poslancov, zrušenie koncesionárskych poplatkov a o iných otázkach, ktoré iniciovala Sloboda a Solidarita.
Slovensko na rozdiel od iných krajín ešte nezaviedlo možnosť registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Tento rok v júni parlament hlasmi vládnych sociálnych demokratov a časti opozičných poslancov doplnil do Ústavy SR ustanovenie, že manželstvo tvorí zväzok muža a ženy.