Rozdiel medzi bohatými a chudobnými vo svete naďalej narastá. Podľa údajov OECD dosiahol v súčasnosti najvyššiu úroveň za posledných tridsať rokov. V krajinách OECD, medzi ktoré patrí aj Slovensko, je priemerný zárobok desatiny najlepšie zarábajúcej populácie deväťnásobne väčší, ako zárobok rovnakej skupiny s najnižšími príjmami.
Najväčšiu mieru nerovnosti vykazujú Mexiko a Čile, kde najbohatší zarábajú približne 27-krát viac ako najchudobnejší. Slovensko a Česko patria medzi krajiny s najmenším rozdielom. Najbohatšia skupina ľudí na Slovensku zarába približne päťnásobne viac ako najchudobnejšia časť populácie.
OECD zároveň upozorňuje, že rozdiely narastajú rýchlo a takmer všade na svete. Z 22 krajín, pre ktoré má organizácia údaje, sa príjmová medzera zväčšila v 17. Výnimku tvorili krajiny s tradične silným ľavicovým sentimentom - priepasť sa nezväčšila napríklad vo Francúzsku, Španielsku či Portugalsku.
Údaje OECD potvrdzuje aj ekonomická analýza rozpočtového úradu amerického Kongresu. Tá ukázala, ž medzi rokmi 1979 a 2007 narástol príjem horného jedného percenta Američanov o 279 percent. Príjmy spodnej pätiny populácie sa v rovnakom čase zvýšili o 18 percent. Tisíce demonštrantov v rámci hnutia Occupy Wall Street okupujú centrá amerických miest práve z tohto dôvodu. Medzi hlavné požiadavky demonštrantov patrí aj spravodlivejšie prerozdelenie príjmov.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP