Štrnásť percent dospelých a dvanásť percent detí je závislých od vysoko priemyselne spracovaných potravín, ako sú čokoládové tyčinky. Vyplýva to z článku uverejneného v časopise The British Medical Journal, ktorého autori analyzovali 281 štúdií z 36 rôznych krajín.
Príznaky závislosti
Závislosť od priemyselne spracovaných potravín sa prejavuje podobne ako závislosť od alkoholu, nikotínu alebo napríklad kokaínu, povedala hlavná autorka štúdie Ashley Gearhardtová z Univerzity v Michigane.
Zahŕňa príznaky, ako je nadmerné užívanie, strata kontroly pri konzumácii alebo pokračovanie v jedení, aj keď si človek uvedomuje negatívne následky. Ak sa u osoby za posledný rok prejavili aspoň dva z týchto príznakov spolu s vážnymi problémami alebo závažnou psychickou nepohodou, považuje sa to za závislosť od jedla, uviedla Gearhardtová.
Gearhardtová sa napríklad stretla s pacientkou s cukrovkou 2. typu, ktorá si uvedomovala, že konzumáciou potravín s vysokým podielom cukru riskuje veľké zdravotné problémy, no nedokázala prestať jesť. „Nebolo to tak, že by si dala jeden donútiť. Dávala si ich celú škatuľu a hovorila, že nemôže odolať,“ opísala výskumníčka.
Sacharidy a tuky
Vysoko priemyselne spracované potraviny môže človek rozpoznať tak, že obsahujú ingrediencie, ktoré zvyčajne ľudia nemajú v kuchyni. Ďalším znakom je, že tieto potraviny obsahujú vysoké množstvo rafinovaných sacharidov a pridaných tukov. Nespracované alebo málo spracované potraviny ako napríklad jablko či losos majú menší podiel sacharidov a tukov, málokedy obsahujú oboje zároveň.
Závislosť sa môže prejaviť aj pri jedle, ktoré si človek sám vyrobí, ako sú napríklad domáce sušienky. Tie totiž zvyčajne obsahujú cukor a maslo, teda sacharidy a tuky. Človek ale väčšinou neskonzumuje celý plech na posedenie. „Nepodceňujte faktor pohodlia. Keby som si mala sama vyrábať čokoládu alebo pizzu, tak by som ich asi tak často nejedla,“ vysvetľuje Gearhardtová.