Priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii v septembri, poslednom mesiaci 3. štvrťroka 2022, vzrástla.
Priemyselná produkcia stúpla
Podľa prvého odhadu Eurostatu sa výkon priemyslu v oboch blokoch po očistení od sezónnych vplyvov v septembri 2022 zvýšil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,9 percenta. Tempo jeho rastu sa však spomalilo z augustových 2 percent v prípade eurozóny a 1,5 percenta v EÚ.
V medziročnom porovnaní stúpla priemyselná produkcia v septembri v eurozóne o 4,9 percenta a v celej Únii o 5,7 percenta.
K medzimesačnému nárastu priemyselnej produkcie v eurozóne v septembri prispelo zvýšenie výroby tovarov krátkodobej spotreby o 3,6 percenta a kapitálových tovarov o 1,5 percenta, zatiaľ čo výroba polotovarov, ako aj tovarov dlhodobej spotreby klesla zhodne o 0,9 percenta a energií o 1,1 percenta.
V EÚ vzrástla výroba tovarov krátkodobej spotreby medzimesačne o 3,1 percenta a kapitálových tovarov o 1,7 percenta. A zároveň produkcia polotovarov a tiež tovarov dlhodobej spotreby klesla o 0,6 percenta a energií o 2 percentá.
Ako sa darilo Slovensku?
Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých septembrové údaje mal Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast priemyslu zaznamenali v Írsku (11,9 percenta), Belgicku (7,1 percenta), Maďarsku a Holandsku (v oboch o 1,6 percenta) a najstrmší pokles mali v Litve (-8,2 percenta), Grécku (-4,5 percenta) a Estónsku (-3,6 percenta ).
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne znížil o 0,8 percenta.
V medziročnom porovnaní v eurozóne v septembri stúpla výroba kapitálových produktov o 13,5 percenta, tovarov krátkodobej spotreby o 5,7 percenta a tovarov dlhodobej spotreby o 3,6 percenta. V prípade polotovarov však klesla o 2,1 percenta a energií o 3 percentá.
V EÚ vzrástla produkcia kapitálových tovarov o 14,3 percenta, tovarov krátkodobej spotreby o 8,4 percenta a tovarov dlhodobej spotreby o 1,8 percenta, pričom výroba polotovarov klesla o 1,4 percenta a energií o 2,8 percenta.
Najväčší medziročný nárast priemyslu nahlásili v septembri Írsko (31 percent), Dánsko (19 percent) a Malta (14,2 percenta). A naopak najviac sa znížila produkcia v Estónsku (-7,5 percenta), Lotyšsku (-3,7 percenta) a na Slovensku (-1,9 percenta).