Priemyselný sektor eurozóny sa v júni nečakane výrazne oživil, čím mierne podporil celkový rast ekonomiky. Motorom jeho zotavenia však bol len rast produkcie energií, naopak, výroba tovarov zostala pod tlakom.
Priemyselná produkcia v eurozóne sa v júni medzimesačne a po očistení o sezónne vplyvy zvýšila o 0,5 percenta po stagnácii v máji, uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Ekonómovia počítali s nárastom len o 0,2 percenta. V celej EÚ priemyselná produkcia stúpla o 0,4 percenta.
Medzimesačné porovnanie
Produkcia energií v eurozóne aj EÚ vzrástla o 0,5 percenta. Naopak, produkcia tovarov dlhodobej spotreby v eurozóne klesla o 0,1 percenta a v EÚ o 0,4 percenta, produkcia kapitálových tovarov v oboch regiónoch o 0,7 percenta, produkcia polotovarov o 0,9 percenta, respektíve o 0,8 percenta a produkcia tovarov krátkodobej spotreby o 1,1 percenta, respektíve o 0,4 percenta.
Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, najprudší medzimesačný nárast priemyselnej produkcie zaznamenali Írsko (+13,1 percenta), Dánsko (+6,3 percenta) a Litva (+3,2 percenta).
Najvýraznejšie priemyselná produkcia klesla vo Švédsku (-5,3 percenta), Fínsku a na Malte (v oboch: -3,3 percenta) a v Belgicku (mínus tri percentá). Na Slovensku sa priemyselná produkcia v júni medzimesačne znížila o 1,2 percenta.
V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej EÚ v júni znížila o 1,2 percenta.
Medziročné porovnanie
Produkcia energií v eurozóne v júni medziročne klesla o 7,8 percenta a v EÚ o 8,9 percenta, produkcia polotovarov o 6,3 percenta, respektíve o 6,6 percenta a produkcia tovarov dlhodobej spotreby o 5,2 percenta, respektíve o 6,5 percenta.
Produkcia tovarov krátkodobej spotreby v eurozóne stúpla o 0,2 percenta, respektíve o 2,1 percenta a produkcia kapitálových tovarov o 4,4 percenta, respektíve o 4,8 percenta.
Najprudší medziročný pokles priemyselnej produkcie v EÚ v júni zaznamenali Estónsko (-12,7 percenta), Bulharsko (-9,3 percenta) a Belgicko (-7,6 percenta). Najvýraznejšie vzrástla v Dánsku (+12,3 percenta), Írsku (+8,3 percenta) a na Slovensku (+3,6 percenta).