Na Slovensku vlani druhý rok po sebe klesla spotreba alkoholických nápojov v prepočte na obyvateľa a dostala sa na dlhodobé minimum, vyplýva z údajov slovenského štatistického úradu.

Pokles o viac ako deväť percent

Každý obyvateľ päťmiliónového Slovenska vlani skonzumoval v priemere 85,2 litra rôznych druhov alkoholických nápojov. Oproti predchádzajúcemu roku, keď priemerná spotreba dosiahla 94 litrov, to predstavuje pokles o viac ako deväť percent.

V roku 2019, teda pred vypuknutím koronavírusovej krízy, spotreba alkoholických nápojov v krajine dosiahla v priemere 101 litrov na osobu.

K spomínanému medziročnému poklesu prispela hlavne nižšia konzumácia piva. Tá sa vlani znížila o 12 percent na 60,2 litra na obyvateľa; v porovnaní s rekordným rokom 1990 to predstavuje pokles o 37 percent.

Aj v Česku sa spotreba piva na jedného obyvateľa vlani znížila, a to na 129 litrov zo 135 litrov v roku 2020.

Klesla aj spotreba nealkoholických nápojov

V prepočte na čistý lieh konzumácie alkoholu na obyvateľa Slovenska vlani klesla na 8,1 litra, nižšia bola naposledy v roku 1998. Vlani každý Slovák vypil v priemere mierne viac liehovín ako v roku predchádzajúcom.

V krajine tiež klesla priemerná spotreba nealkoholických nápojov. Vlani sa medziročne znížila o 3,8 percenta na 216,9 litra na obyvateľa, teda na najnižšiu hodnotu od roku 2017.

Slovenské úrady vlani opakovane obmedzili kvôli šíreniu ochorenia covid-19 prevádzku gastronomických podnikov. Práve tento sektor patril k najviac zasiahnutým odvetviam ekonomiky krajiny v súvislosti s koronavírusovou infekciou.

Ďalšie dôležité správy

Červené víno v malom množstve pôsobí ako afrodiziakum.
Neprehliadnite

Koľko dávok alkoholu týždenne ešte nemá na zdravie negatívny vplyv? Vedci zistili ich počet