Priemerná dĺžka života v Spojených štátoch sa v roku 2020 znížila o rok a pol, vyplýva z údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Priemerná dĺžka života v USA vlani klesla zo 78,8 roka (2019) na 77,3 roka. Vedci tvrdia, že za pokles môže najmä pandémia koronavírusového ochorenia covid-19, ale aj rekordne vysoký počet úmrtí na následky užívania drog.

Situácia v roku 2020 predstavuje najstrmší medziročný pokles priemernej dĺžky života Američanov od druhej svetovej vojny, informovala v stredu stanica BBC.

Správa prichádza v čase, keď Spojené štáty zaznamenávajú opätovný nárast prípadov nákazy koronavírusom. Covidu podľahlo už viac než 600-tisíc Američanov.

Národné centrum pre zdravotnú štatistiku (NCHS) dodalo, že celkový priemerný vek 77,3 roka je najnižší od roku 2003. Počet prípadov predávkovania sa drogami vzrástol v roku 2020 o takmer 30 percent - úrady ich zaznamenali vyše 93-tisíc.

Predmetná správa taktiež ukázala, že počas pandémie sa zväčšili aj rasové a etnické rozdiely v priemernej dĺžke života. Najväčší pokles postihol hispánskych mužov - z priemernej dĺžky ich života v priebehu vlaňajška ubudlo 3,7 roka.

Afroamerickým mužom sa priemerná dĺžka života skrátila o 3,3 roka - len na 68 rokov. Černošské a hispánske ženy takisto postihol prudší pokles priemernej dĺžky života než belošských mužov a belošské ženy, uvádza sa v správe CDC.

„Nedá sa v týchto zisteniach nevidieť odraz systematického rasizmu v USA. Škála faktorov, ktoré tu zohrávajú úlohu, zahŕňa nerovnosť v príjmoch, sociálnu záchrannú sieť, ako aj rasovú nerovnosť a prístup k zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Lesley Curtisová, šéfka oddelenia pre výskum zdravia obyvateľstva na Duke University School of Medicine v Severnej Karolíne.

Dôchodcovia sú z pohľadu financií jednou z najohrozenejších skupín obyvateľstva, koronakríza ich situáciu ešte viac komplikuje.
Neprehliadnite

Dôchodkový vek sa zrejme opäť naviaže na rast strednej dĺžky života