Väčšina ľudí, ktorí chcú v rámci svojej kariéry riešiť klimatickú krízu, prichádza do terénu, pretože sa snaží niečo zachrániť. Pre Christopha Gebalda, ktorého startup Climeworks, patrí medzi priekopníkov odsávania oxidu uhličitého zo vzduchu, sú to hory.

Bloomberg informuje, že vyrastal v nemeckom Bavorsku a dve desaťročia strávil vo Švajčiarsku. V krajine, ktorá je synonymom vysokých štítov zahalených snehom a ľadom vypínajúcich sa až do neba. Nad Alpami sa však vznáša tieň klimatických zmien. Ľadovce sa topia alarmujúcim tempom. Dokonca aj tie najoptimistickejšie scenáre ukazujú, že dve tretiny alpského ľadu by mohli zmiznúť do konca tohto storočia.

Ch. Gebald sa v horskom prostredí, ktoré je zároveň jeho domovom, venoval výskumu. Položil základy misie Climeworks, ktorá si kladie za cieľ odstrániť z atmosféry do polovice storočia každý rok až jednu miliardu ton uhlíka. Táto ambícia je čiastočne dôvodom, prečo bol Ch. Gebald minulý rok zaradený do zoznamu TIME100 Next. Spoločnosť Climeworks vlani zvýšila vlastné imanie na 650 miliónov dolárov a už uzavrela miliónové kontrakty spojené so službami odsávania uhlíka z ovzdušia.

Odborníci odhadujú, že svet bude musieť do polovice storočia odstrániť z atmosféry až desať miliárd ton uhlíka ročne, aby sa globálne otepľovanie obmedzilo na 1,5 stupňa Celzia.

Získali aj peniaze od Bidena

Ako generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Climeworks má Ch. Gebald za cieľ vybudovať rozšírenú verziu svojej technológie na Islande; ďalším krokom bude otvorenie prvého závodu v USA, ktorý by mal stáť na juhozápade štátu Louisiana. V lete na tento projekt získal stovky miliónov dolárov z klimatického programu amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho administratíva očakáva, že Gebaldovo centrum zachytí do roku 2030 milión ton uhlíka ročne, pričom väčšinu odborných prác bude vykonávať Climeworks.

Na úsilie o dekarbonizáciu sa orientuje stále viac korporácií. BloombergNEF odhaduje, že ak by sa globálny trh s uhlíkom spoliehal skôr na odstraňovanie CO2, ako na obmedzovanie odlesňovania alebo financovanie projektov čistej energie, toto odvetvie by do roku 2037 mohlo mať hodnotu až jedného bilióna dolárov.

Hlavná konkurencia Climeworks ponúka veľmi odlišnú víziu. Spoločnosť Occidental Petroleum podporovaná Warrenom Buffettom má v pláne postaviť do roku 2035 viac ako 100 zariadení na odsávanie uhlíka a časť tohto zachyteného uhlíka chce využiť na zvýšenie ťažby ropy, čo je v rozpore s cieľom znižovania emisií. Climeworks sa zaujíma iba o trvalé podzemné úložisko.

Náhodné stretnutie na klimatických rozhovoroch OSN v roku 2016 medzi Ch. Gebaldom a bývalým islandským prezidentom Ólafurom Ragnarom Grimssonom podnietilo Climeworks, aby svoj plán prehodnotila. Snaží sa využiť jedinečnú geológiu Islandu na ukladanie uhlíka získaného z atmosféry. V priebehu niekoľkých mesiacov sa spoločnosť rozhodla, že ukončí predaj uhlíka na priemyselné využitie a bude sa sústrediť na jeho trvalé ukladanie v podzemí.

Gebald našiel partnerov v spoločnostiach Carbfix aj Reykjavik Energy. Spoločne požiadali o finančné prostriedky Európskej únie na pilotný projekt využitia čistej energie na pohon strojov na zachytávanie uhlíka z ovzdušia.

Zlatý štandard

Objednávky na služby Climeworks pribúdajú. Medzi jej klientov patrí aj Bill Gates, ktorý prácu tejto spoločnosti označil za „zlatý štandard“ v odstraňovaní uhlíka. Dohody so spoločnosťou na odstránenie tisícok ton CO2 už uzavreli giganti ako Microsoft či JPMorgan Chase, ako aj ďalšie spoločnosti a vyše 19-tisíc jednotlivcov.

Pre Climeworks je životne dôležité preniknúť na americký trh, kde sídli väčšina korporátnych klientov a vládne stimuly sa rozširujú. Okrem hlavného závodu v Louisiane sa Climeworks podieľa na dvoch menších testovacích centrách v Severnej Dakote a Kalifornii. Pestrá geografia umožní spoločnosti testovať svoje stroje v rôznych podmienkach a zároveň jej poskytne tiež komplexnejší prehľad o tom, čo bude tento rezort potrebovať pre svoj rast.

„Spoločnosť Climeworks investovala toľko prostriedkov do plánov, kam by sa toto odvetvie malo uberať, že si myslím, že bude pravdepodobne aj naďalej kľúčovým hráčom,“ hovorí Giana Amadorová, riaditeľka Carbon Removal Alliance, priemyselnej skupiny, ktorej je Climeworks členom. Je presvedčená, že ak spoločnosť Climeworks dokáže, že odstraňovanie uhlíka môže byť ziskové bez toho, aby sa ťažilo viac ropy, mohlo by to poslúžiť ako príklad pre ostatných.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Ceny uhlíka riadia celý svet. Čoraz viac krajín sa vydáva na európsku cestu