Podľa iného prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia ICM, sa do vedenia dostali stúpenci škótskej nezávislosti, napísala s odvolaním sa na výsledky uverejnené v sobotu agentúra Reuters.

Prieskum organizácie Survation objednali organizátori kampane za zachovanie Spojeného kráľovstva a telefonicky v ňom odpovedalo tisíc ľudí. Autori prieskumu z výsledkov vylúčili nerozhodnutých voličov, ktorých je stále okolo 10 percent, a dospeli k záveru, že v súčasnosti je na tom lepšie tábor odporcov škótskej samostatnosti. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom, ktorého výsledky boli zverejnené pred štyrmi dňami, počet priaznivcov jednotného štátu vzrástol o percento.

Ďalší prieskum, ktorý uskutočnila agentúra Opinium pre denník The Observer,  ukázal, že jednotnú Britániu by podporilo 53 percent a nezávislosť Škótska 47 percent voličov.

Portál denníka Sunday Times v sobotu večer informoval o výsledkoch prieskumu, ktorý si objednal denník Telegraph a ktorý robil ústav ICM. Podľa neho vzrástla podpora škótskej nezávislosti v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom na 54 percent, kým za zachovanie Škótska v Británii bolo 46 percent zo respondentov. ICM však oslovil len 705 ľudí, čo znamená, že jeho chybovosť je vyššia ako u väčšiny iných prieskumov, napísala agentúra Reuters.

Na vyššiu podporu škótskej nezávislosti poukázal aj prieskum organizácie Panelbase pre Sunday Times. Podľa neho sa podpora škótskej samostatnosti v porovnaní s minulým víkendom zvýšila zo 48 na 49 percent.

Prídu Škóti o kráľovnú?

Britský premiér David Cameron loboval v Edinburghu za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve. Zdroj: SITA/AP

Sobota bola v Škótsku doteraz najintenzívnejším dňom kampane pred štvrtkovým referendom. V Edinburghu pochodovalo zhruba 15-tisíc stúpencov jednotnej Británie. Tábor za nezávislosť Škótska usporiadal mítingy a ďalšie akcie na mnohých miestach po celej krajine. Organizovať ich pomáhalo 35-tisíc dobrovoľníkov, napísala agentúra AP.

Už v minulých dňoch sa do kampane zapojili aj vrcholoví britskí politici, ktorí zvýšili svoje úsilie po tom, ako prieskumy minulý týždeň prvýkrát ukázali, že osamostatnenie Škótska má reálnu šancu uspieť. Podľa väčšiny doterajších prieskumov budú výsledky tesné, miernu prevahu však stále majú zástancovia existencie Británie v doterajšej podobe.

Aktualizované 14. septembra 2014 o 22.20:

Kráľovná prelomila referendové mlčanie 

Britská kráľovná Alžbeta II. v nedeľu prelomila mlčanie o referende o nezávislosti Škótska, keď podľa britských médií povedala, že dúfa, že Škóti pri ňom budú veľmi dôkladne uvažovať o budúcnosti.

Kráľovná sa tak vyjadrila pri odchode z omše v kostole neďaleko svojho panstva Balmoral v Škótsku, keď odpovedala jednému zo svojich priaznivcov.

Kráľovná už politikov varovala, aby ju nezaťahovali do predreferendovej kampane. Buckinghamský palác tento týždeň zopakoval, že panovníčka zaujíma v otázke samostatnosti Škótska neutrálny postoj a že rozhodnutie je podľa nej úplne v rukách tamojších obyvateľov.

Podľa zdroja z Buckinghamského paláca, ktorý hovoril s Reuters, je kráľovnino vyjadrenie úplne nestranné a podporuje názor, že ide o záležitosť škótskeho ľudu.

Podľa Reuters sa predpokladá, že 88-ročná panovníčka je za jednotnú Britániu. Škótsko je blízke jej srdcu: pochádzala odtiaľ jej matka a Alžbeta II. tam strávila veľkú časť detstva. V Škótsku sa narodila jej nebohá sestra Margaret a na zámku Balmoral trávi kráľovná s manželom Philipom letné dovolenky.

Vidina nezávislého Škótska vyvoláva zmätok, úžas i škodoradosť

Mimo britských hraníc vyvolala možnosť nezávislého Škótska zmes zmätku, úžasu, škodoradosti i čistej hrôzy, napísal britský denník The Observer.

Indická ministerka zahraničia Sušma Svaradžová vyzerala zmätene, keď mala komentovať možné rozdelenie Británie. „Rozdelenie? Nemyslím, že by to bolo možné. Bože chráň!“ vyhlásila. Keď jej poradca niečo pošuškal, dodala: „Toto si musí rozhodnúť Škótsko. Ja k tomu nemám čo povedať.“

Krajinou, ktorá nervózne sleduje kampaň za „áno“ v škótskom referende, je Čína. Peking už desaťročia bojuje za potlačenie separatistických nálad v Tibete a v susednej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kde žije prevažne moslimská ujgurská menšina.

Nepokojný čínsky západ je – rovnako ako Škótsko – relatívne riedko osídlený, ale predstavuje značnú časť čínskeho územia a disponuje zásobami ropy a zemného plynu. Škótska nezávislosť by pre čínskych vodcov bola nepríjemnou skutočnosťou.

Oficiálnym postojom Pekingu je nemastné-neslané uznávanie škótskeho práva rozhodnúť o vlastnej budúcnosti. Š' Jin-chung, profesor medzinárodných vzťahov na Čínskej univerzite Žen-min v Pekingu vyhlásil, že prípadné odtrhnutie Škótska nebude o nič väčším precedensom ako nedávne rozdelenie Sudánu na dve krajiny. Napriek tomu ale dúfa, že výsledok referenda bude záporný. „Ani ja, ani moja vláda nepodporujeme nezávislosť. Sme zvyknutí na Britániu. Nemyslím si, že by prispôsobovanie sa novej situácii bolo niečím, čo by si čínska vláda želala.“

Prídu Škóti o kráľovnú?

Čínsky premiér Li Kche-čchiang (vľavo) počas júnovej návštevy Londýna apeloval na jednotnú Britániu. Zdroj: SITA/AP

Počas tohtoročnej návštevy Londýna čínsky premiér Li Kche-čchiang v reakcii na otázku o referende apeloval na „silnú, prosperujúcu a jednotnú Britániu“.

Niektoré nacionalistické čínske hlasy idú ešte ďalej. Minulý týždeň populistický, štátny čínsky bulvárny denník Global Times varoval, že rozdelenie zmení Britániu na „druhoradú krajinu“. Britský premiér David Cameron podľa denníka skončí v dejinách ako „hriešnik“.

V Rusku sú naopak nacionalisti nadšení možným rozdelením všetečne vyrývajúceho nepriateľa a radosť im robí aj hanba, ktorú by to Londýnu prinieslo. Verejná podpora nezávislosti Škótska prišla od takých postáv, ako je zástanca tvrdej politickej línie Konstantin Rykov, ktorý si na Twitteri zmenil meno na „McRykov“ a do profilovej stránky si pridal modrobiele „áno“.

Ako veľa ďalších vyjadruje škodoradosť, že škótske referendum prichádza v čase, keď povstalci na východnej Ukrajine bojujú za zvrhnutie Kyjeva. A vidí paralely medzi škótskymi voličmi a povstalcami podporovanými ruskou vojenskou technikou. Preto Rykov pridal na svoje stránky aj obrázok exveliteľa povstalcov Igora Girkina-Strelkova v škótskom kilte s popiskom „Igor Ivanovič McGirkin“.

Na Blízkom východe hlasovanie pozorne sledujú Kurdi bojujúci za nezávislý štát. „Do hlasovania zostáva len pár dní a Briti siahajú po starým koloniálnych výrazoch, aby udusili túžby Škótov, ktorí chcú hlasovať za samostatnosť,“ napísal v úvodníku denník Kurdistan Tribune.

Ale inak je škótske referendum na Blízkom východe prevažne ignorované. V Egypte sú obľúbené konšpiračné teórie o západných snahách rozdeliť krajinu, ale len málokto zaznamenal, že na pokraji demokratického rozdelenia sa ocitla samotná Británia. „Jediná správa z Británie, ktorá sa dostala do egyptských titulkov, sú špekulácie o možnej egyptskej priateľke princa Harryho,“ napísal jeden z egyptských blogerov.

Škótske referendum očami investorov

Investori by nemali mylne predpokladať, že sa následky blížiaceho sa škótskeho referenda obmedzia len na Britániu. S odvolaním sa na analytikov to napísal spravodajský server CNBC.

Obyvatelia Škótska majú v referende odpovedať na otázku, či chcú byť nezávislí na Británii. Až donedávna sa očakával výsledok „nie“. Ale minulý týždeň zverejnil Sunday Times prieskum verejnej mienky, podľa ktorého sa ručička názoru priklonila k „áno“ – hlasovalo by tak 51 percent opýtaných.

Prídu Škóti o kráľovnú?

Odtrhnutie Škótska od Británie by ovplyvnilo ázijské investície. Zdroj: SITA/AP

Ak sa Škótsko rozvedie s Britániou, bude to mať širší vplyv na svetové globálne trhy, tvrdí Evan Lucas, odborník na trhové stratégie spoločnosti IG.

„Zatiaľ to ovplyvnilo len akcie a meny napojené na Škótsko. Ale ak Škótsko opustí Britániu, možné bude úplne všetko a v hre bude množstvo scenárov... nemôžeme jednoducho predpovedať, aké veľké následky to bude mať,“ dodal.

Hlasovanie za odtrhnutie by viedlo k rokovaniam o tom, či si Škóti ponechajú libru ako svoju menu; ak nie, ohrozia tým menovú úniu. A navyše by sa následne zvýšil súčasný britský účtovný deficit, keby Británie stratila 90 percent zásob ropy a zemného plynu, ktorými disponujú Škóti.

„Bude to mať vplyv aj na Áziu. Problematickou otázkou je, ako to číselne vyjadriť,“ uviedol Vishnu Varathan, trhový ekonóm banky Mizuho Corporate. Prípadné odtrhnutie Škótska od Británie by ovplyvnilo ázijské investície dvoma spôsobmi, dodal.

„Ak dôjde ku kolísaniu výnosov z cenných papierov, bude to mať dominový efekt na výnosy naprieč svetovými trhmi,“ povedal Varathan. „Veľa ázijských investorov má napojenie na britské a v Škótsku sídliace finančné ústavy vrátane bánk či poisťovní. Tieto inštitúcie zároveň vlastnia ázijské aktíva, ktorých by sa mohli chcieť zbaviť v snahe získať finančné krytie,“ dodal.

Britské vládne dlhopisy v poslednom čase klesli. Podľa Varathana by však výnosy mohli vzrásť, keď sa referendum vysloví za odtrhnutie. Podľa neho bude záležať na tom, ako sa rozdelia aktíva a pasíva.

Ďalším následkom prípadného „áno“ v škótskom referende môže byť to, že subjekty sídliace dnes v Škótsku sa budú obzerať po inom mieste, kam sa presunúť, uviedol Lucas. „Banky môžu hľadať nový domov. Napríklad Singapur by mohol byť veľmi atraktívnym miestom pre britské podniky zamerané na ázijské trhy.“

V dňoch pred hlasovaním budú zrejme akcie, meny i aktíva s väzbami na Škótsko naďalej oslabovať, dodal Lucas.