Zatiaľ čo mladí ľudia v rozvinutých krajinách trávia čoraz viac času na mobilných zariadeniach a inklinujú k zdržanlivejšiemu životnému štýlu, ich starí rodičia si uchovávajú rebelského ducha. S pribúdajúcim vekom u mnohých narastá sklon siahať po alkohole či drogách.
„Počet ľudí starších ako 65 rokov v ekonomicky vyspelých krajinách stále rastie. Napríklad v Spojenom kráľovstve už tvoria viac než pätinu populácie. Generácia vo veku 55 až 75 rokov, známa ako baby boomers, sa stáva novým spoločenským fenoménom, ktorý prináša výzvy,“ uvádza časopis The Economist.
Podľa analýzy spoločnosti Gallup sa konzumácia alkoholu medzi mladými Američanmi vo veku 18 až 34 rokov znižuje. Naopak, u starších generácií sa za posledných 20 rokov zvýšila z 49 percent na 59 percent. „Tento trend je zreteľný takmer vo všetkých rozvinutých krajinách,“ poznamenáva The Economist.
Starší obľubujú aj drogy
Rovnaký nárast ako pri alkohole možno badať aj pri užívaní iných návykových látok. Spotreba kanabisu medzi staršími Američanmi rýchlo stúpa, čo súvisí s jeho legalizáciou v mnohých štátoch. Verejne známe osobnosti ako Barack Obama či Kamala Harris pritom otvorene priznali svoje skúsenosti s marihuanou.
Ešte znepokojujúcejšie sú však údaje o konzumácii tvrdších drog. Napríklad v Španielsku sa podiel ľudí vo veku 55 až 64 rokov, ktorí za posledný rok užili kokaín, za uplynulých 15 rokov zvýšil až osemnásobne.
Závislosti u starších zároveň majú vážne dôsledky. V Anglicku a Walese tvorili úmrtia spôsobené drogami u ľudí nad 50 rokov v roku 2022 viac ako tretinu všetkých takýchto úmrtí. Pred dvoma dekádami tento podiel predstavoval len 13 percent. Veľká časť úmrtí súvisí so starnúcimi užívateľmi heroínu, no nárast úmrtí spojených s užívaním kokaínu medzi staršími už v súčasnosti prevyšuje počet úmrtí mladých.
Problémom je mentálne zdravie
Nie všetkým starším ľuďom sa darí prispôsobiť zmenám spojeným s vekom. Rozvody, oslabené rodinné väzby a finančný stres prispievajú k osamelosti a mentálnym poruchám. Počet bankrotov a exekúcií medzi Američanmi staršími ako 60 rokov v posledných rokoch prudko vzrástol, čo je čiastočne spôsobené nákladmi na udržanie ich drahého životného štýlu.
Izolácia má navyše merateľný vplyv na zdravotný stav. Podľa štúdie Európskeho centra pre politiku a výskum z roku 2022 osamelosť vedie k častejším hospitalizáciám a skoršiemu umiestneniu do opatrovateľských zariadení. Depresia medzi baby boomermi prispieva k rastúcemu počtu samovrážd ľudí vo veku 45 až 65 rokov, pričom tento trend kontrastuje s poklesom samovrážd v iných vekových skupinách.
„Prieskumy zaznamenali signifikantnú asociáciu medzi rozvojom depresívnych a úzkostných porúch u seniorov počas pandémie a zvýšeným rizikom vzniku závislostí od návykových látok,“ píše sa v blogu Harvardskej univerzity. „Kvalitatívne hodnotenia naznačujú, že starší obyvatelia bohatých krajín sú menej spokojní so svojím životom v porovnaní s mladšími rovesníkmi,“ uzatvára The Economist s odkazom na štúdiu think-tanku Pew.