Okrem hlavného otrasu, ktorý dosiahol magnitúdu 7,8 stupňa Richterovej stupnice, bolo v zemetrasením zničenej oblasti v okolí Gaziantepu zaznamenaných viac ako 20 následných otrasov s magnitúdou od 5,0 do 7,5. Od pondelka sa počet obetí katastrofy v Turecku a susednej Sýrii podľa CNN vyšplhal na 17 000, uvádza agentúra Statista.

Príčina turecko-sýrskeho zemetrasenia a všetkých ostatných zemetrasení spočíva v platňovej tektonike. Ide o kontinentálny posun platní, ktoré tvoria zemský plášť.

Ako ukazuje nasledovný graf, v Turecku sa stretáva niekoľko takýchto platní, čo výrazne zvyšuje riziko vážnych zemetrasení. Ešte dôležitejšie je, že niektoré platne v Turecku sa pohybujú konvergentne, t. j. približujú sa k sebe, čo tiež zvyšuje pravdepodobnosť veľkých zemetrasení ako na miestach, kde sa dosky pohybujú smerom od seba.

Konkrétne východoanatolský zlom, pozdĺž ktorého došlo tento týždeň k zemetraseniu, je charakterizovaný konvergentnou hranicou s africkou platňou na juhu a transformným okrajom horizontálneho pohybu s euroázijskou platňou na severe. To ďalej naznačuje, aká veľká seizmická aktivita je prítomná v regióne, ktorý sa teraz zmenil na zónu katastrofy.

Turecko leží na Anatolskej platni, ktorá sa nachádza v mieste napätia medzi Arabskou a Eurázijskou platňou. S Anatólskou platňou hraničí aj Africká platňa, ktorá pred 60 miliónmi rokov prispela k vzniku Álp tým, že sa posunula na sever.

Pozdĺž okrajov Tichomorskej platne prebieha takzvaný Ohnivý kruh, ktorý je zodpovedný za veľkú časť svetovej sopečnej činnosti. Je to ďalšie miesto, kde existujú konvergentné okraje platní.

Ďalšími platňami sú Austrálska, Severoamerická a Juhoamerická platňa. Všetky najsilnejšie zemetrasenia v nedávnej histórii sa odohrali pozdĺž Ohnivého kruhu, ktorý zahŕňa aj známu Mariánsku priekopu okolo Tichomorskej dosky.

V roku 1960 bolo vo Valdive v Čile namerané zemetrasenie s magnitúdou 9,5. V roku 2004 dosiahlo zemetrasenie v Indickom oceáne pri Sumatre magnitúdu 9,1 až 9,3 a v roku 2011 v japonskej oblasti Tóhoku podmorské zemetrasenie s magnitúdou 9,1 a následné cunami spôsobili rozsiahle škody a množstvo obetí.

Infographic: Earth's Moving Plates | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy